Przyroda

Autorzy:Gromek Ewa, Kłos Ewa, Kofta Wawrzyniec

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2014

Opisz zasady udzielania pierwszej pomocy w 4.11 gwiazdek na podstawie 9 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Przyroda

Stłuczenia:

Na kontuzjowane miejsca przyłóż na 10 min. zimny okłady z wod i octu, zawinięte kostki lodu lub schłodzony w lodówce specjalny opatrunek z żelem (np. plaster chłodzący Altacet).

Następnego dnia połóż na stłuczone miejsce ciepły kompres, który ułatwi gojenie. Pomoże także ułożenie kontuzjowanej ręki czy nogi powyżej serca.

Zwichnięcia

Każde zwichnięcie musi być nastawione (nie wolno tego robić samodzielnie), w związku z tym nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Im szybciej po wypadku znajdziesz się u specjalisty (najlepiej w ciągu 2-3 godzin), tym łatwiej będzie nastawić przemieszczoną kość. Przed transportem kontuzjowanego do lekarza, uszkodzoną kończynę trzeba koniecznie unieruchomić.

Złamanie

Jak najszybciej po wypadku trzeba przetransportować chorego do lekarza. By podczas podróży uraz nie pogłębił się - niezbędne jest unieruchomienie uszkodzonej części ciała.

Skaleczenie

Pierwsza pomoc przy skaleczeniach opiera się na: zatamowaniu krwawienia,zapobieganiu zakażenia rany przez zdezynfekowanie i założenie odpowiedniego opatrunku, unieruchomieniu, jeśli zranienie dotyczy kończyny, możliwie szybkim odwiezieniu poszkodowanego na pogotowie.

Ukąszenia

Przemyj miejsce ukąszenia dużą ilością wody i mydłem. Przyłóż zimny okład/worek z lodem owinięty w suchy ręcznik na 20 minut. Obserwuj osobę pokąsaną przez co najmniej 30 minut. Sprawdzaj, czy nie występują u niej objawy uczulenia.

Użądlenia

W przypadku użądlenia przez pszczołę należy bezzwłocznie usunąć żądło, podważając je płaskim przedmiotem (kartonikiem, np. kartą kredytową) lub paznokciem. Nie uciskaj zbiorniczka jadowego (np. pęsetą). Przemyj miejsce ukąszenia dużą ilością wody i mydłem. Przyłóż zimny okład/worek z lodem owinięty w suchy ręcznik na 20 minut. Obserwuj osobę pokąsaną przez co najmniej 30 minut. Sprawdzaj, czy nie występują u niej objawy uczulenia.