Przyroda

Autorzy:Joanna Stawarz, Feliks Szlajfer, Hanna Kowalczyk

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Korzystając z dowolnie dobranych przykładów, omów przystosowania ssaków 4.54 gwiazdek na podstawie 24 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Przyroda

Korzystając z dowolnie dobranych przykładów, omów przystosowania ssaków

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

a) Przykładem jest wiewiórka. Wiewiórka jest przystosowana do życia na drzewach. Kończyny zakończone ostrymi pazurkami pozwalają jej chodzić po pniu drzewa. Jest zwinna i lekka. Długi ogon pomaga w utrzymywaniu równowagi w czasie skoków z gałęzi na gałąź. Kończyny chwytne pozwalają poruszać się po gałęziach

b) Delfin jest ssakiem żyjącym w wodzie.Najbardziej znaczącą cechą tych zwierząt jest opływowy kształt ciała. Delfiny i morświny mają ponadto torpedowaty kształt ciała. Małżowiny uszne u nich zanikły, podobnie jak tylne kończyny, przednie kończyny zaś przekształciły się w płetwy pomocne przy stabilizowaniu ruchów i sterowaniu. Na końcu ogona tych zwierząt znajduje się główny narząd ruchu - pozioma płetwa ogonowa, będąca fałdem skórnym. Całe ciało pokryte jest ogromnymi silnymi mięśniami, natomiast kręgi luźno połączone, nadając delfinowi zwinność i giętkość bicza. Mają idealnie gładką, pozbawioną włosów skórę, co zwiększa opływowość ciała.Podskórny tłuszcz jest także izolatorem, zapobiega utracie ciepła przez zwierze do otaczającej wody.

c) Przykładem ssaka żyjącego pod ziemią jest kret. Krety mają krótkie czarne futerka, które mogą układać się w każdą stronę, co pomaga im w przemieszczaniu się pod ziemią. Szerokie, łopatkowate łapki opatrzone są w silne pazury, które ułatwiają kretom kopanie korytarzy. Otwory słuchowe mogą być przysłaniane niewielkimi fałdami skóry, co zapobiega dostawaniu się ziemi do uszu.