Klasa
6 szkoły podstawowej
Przedmiot
Matematyka
Wybierz książkę
Matematyka z plusem 6. Liczby i wyrażenia algebraiczne część 2, Zeszyt ćwiczeń

4

Rozwiązanie

a) Pani Ania kupiła x kilogramów jabłek i 2 ananasy. Zapłaciła 45 zł.

 

b) Jurek kupił y sztuk kiwi, pół kilograma śliwek i 10 dag (= 100 g) malin. Zapłacił 24 zł.

 

c) Pani Basia kupiła x kilogramów jabłek. Zapłaciła banknotem 20 zł i otrzymała 12 zł reszty, czyli zakupu kosztowały ją 8 zł (20 - 12 = 8).

 

d) Pan Wojtek kupił x dekagramów (= x : 100 kg) winogron i ćwierć kilograma (= 250 g = 25 dag) malin. Płacił banknotem 20 zł i otrzymał 7,90 zł reszty, czyli zakupy kosztowały go 12,10 zł (20 - 7,9 = 12,1).

Czy ta odpowiedź Ci pomogła?

23

Avatar autora

Michał

Nauczyciel matematyki

13 108

Lubię pomagać innym w zrozumieniu matematyki, dlatego już jako dziecko bawiłem się w szkołę. Prywatnie obiektem mojej fascynacji jest lotnictwo oraz sztuka współczesna.