Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

ODP: Niebiescy zdobyli o 5 punktów więcej niż Czarni.
ODP: Drużyna Purpurowych strzeliła 2 razy mniej bramek niż drużyna Czarnych.
ODP: Drużyna Niebieskich strzeliła 3 razy więcej goli niż straciła.
Za wygraną otrzymuje się 3 punkty, a za remis 1 punkt, obliczmy, ile punktów miała ta drużyna:
ODP: Drużyna Zielonych wygrała 2 spotkania i 4 razy zremisowała.
Ustalimy ilość wygranych i zremisowanych meczy, odrzucając niemożliwe przypadki.
Przypuśćmy, że Niebiescy wygrali meczy. Obliczamy, ile wtedy zdobyliby punktów:
Wiemy, że Niebiescy zdobyli punktów, więc ten przypadek odrzucamy.
Kolejna możliwość to wygranych meczy i zremisowany. Obliczamy, ile wówczas uzyskaliby punktów:
to więcej niż więc tę możliwość również odrzucamy.
Następna możliwość: wygranych meczy i zremisowane. Obliczamy, ile wówczas mieliby punktów:
Znaleźliśmy przypadek, który daje nam punktów, czyli tyle, ile zdobyli Niebiescy, więc kończymy sprawdzanie.
ODP: Niebiescy wygrali 8 razy i 2 razy zremisowali.
Agnieszka Nowak
Nauczycielka matematyki