a) Mamy działanie

Możemy zauważyć, że pod literką C będzie kryła się cyfra 9 - ponieważ 8+1=9. Podobnie pod literką A będzie kryła się cyfra 6. Zastanówmy się teraz jaka cyfra będzie kryła się pod literką B - musi to być taka cyfra, która dodana do cyfry 3 da wynik równy 7. Wiemy, że tą cyfrą jest cyfra 4 - w miejsce literki B wpisujemy więc cyfrę 4.
Gotowe działanie będzie wyglądać następująco:

b) Mamy działanie:

Możemy zuważyć, że w miejsce literki G należy wstawić cyfrę 8 - ponieważ 6 + 2 = 8. Zastanówmy się jaką cyferkę należy wstawić w miejsce literki F - musi to być taka cyfra, która dodana do cyfry 3 da nam wynik 4. Tą cyfrą jest cyfra 1 - w miejsce literki F wpisujemy więc cyfrę 1. Zastanówmy się jeszcze jaką cyfrę należy wstawić w miejsce literki E. Musi to być taka cyfra, która dodana do cyfry 4 da nam wynik 9 - będzie to cyfra 5. W miejsce literki E wstawiamy cyfrę 5.
Gotowe działanie będzie wyglądać następująco:

c) Mamy następujące działanie:

Wiemy, że ta sama literka oznacza tą samą cyfrę. Możemy zauważyć, że suma cyfr ukrytych pod literkami S i T ma nam dać cyfrę 9. Jednocześnie suma cyfr ukrytych pod dwiema literkami S ma nam dać drugą literkę, czyli T. Oznacza to, że T jest cyfrą dwa razy większą od S. Oznacza to, że jeżeli dodajemy do siebie T i S, to tak jakbyśmy dodawali do siebie trzy literki S
Oznacza to więc, że cyfrę 9 uzyskamy dodając do siebie trzy takie same cyfry ukryte pod literką S. Dzięki temu możemy powiedzieć, że pod literką S będzie kryła się cyfra 3. W takim więc razie pod literką T będzie cyfra 6
Gotowe działanie będzie wyglądać następująco:

Ania Dymczak
Nauczycielka matematyki
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

