Matematyka

Autorzy:Ewa Duvnjak, Ewa Kokiernak-Jurkiewicz

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Jedna kostka masła waży 1/5 kg i kosztuje od 2,25 zł do 5,89 zł 4.2 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Jedna kostka masła waży 1/5 kg i kosztuje od 2,25 zł do 5,89 zł

6
 Zadanie
7
 Zadanie
8
 Zadanie
9
 Zadanie
10
 Zadanie
11
 Zadanie
12
 Zadanie
13
 Zadanie

14
 Zadanie

Obliczamy, ile kostek masła potrzeba do wypieku jednej porcji ciasteczek:

`0,75\ kg:1/5\ kg=0,75:1/5=0,75:0,2=7,5:2=3,75` 

 

Obliczamy, ile kostek masła potrzeba do wypieku 15 porcji ciasteczek: 

`15*3,75=56,25~~57` 

zaokrąglamy w górę, ponieważ potrzebne jest 56 kostek i 0,25 kostki, więc trzeba kupic 57 kostek

 

 

Obliczamy, ile zaoszczędzi zakład cukierniczy: 

`57*(5,89-2,25)=57*3,64=207,48` 

Odpowiedź:

Zakład cukierniczy zaoszczędzi w ten sposób 207,48 zł.