Matematyka

Autorzy:Barbara Dubiecka-Kruk, Piotr Piskorski, Anna Dubiecka, Ewa Malicka

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Na poniższej mapie zaznaczono dwie trasy, którymi można 4.4 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

Na poniższej mapie zaznaczono dwie trasy, którymi można

1
 Zadanie

a) Aby dotrzeć z Muzeum Bursztynu do Muzeum Archeologicznego trasą czerwoną, należy podążać ulicą Długą, minąć 5 skrzyżowań, które prowadzą na lewo kolejno w ulice: Targ Węglowy, Wełniarską, Tkacką, Lektykaską i Kaletniczą, a skręcić w lewo na szóstym skrzyżowaniu. Następnie, przy kolejnym skrzyżowaniu skręcić w prawo w ulicę Chlebnicką, minąć ulicę Klesza i Kuśnierską, skręcić w lewo dopiero w ulice Grząską. Należy podążać ulicą Grząsk,ą a na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w prawo, iść ulicą Mariacką i znów na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w prawo.

Aby dotrzeć z Muzeum Bursztynu do Muzeum Archeologicznego trasą zieloną, należy podążać ulicą Długą, minąć 4 skrzyżowania, które prowadzą na lewo kolejno w ulice: Targ Węglowy,Wełniarską, Tkacką i Lektykaską , a skręcić w lewo na piątym skrzyżowaniu w ulicę Lektykarką. Tą ulicą oraz ulicą Kozią iść cały czas prosto, a następnie skręcić w ulice Św. Ducha. Ta ulicą iść cały czas prosto, aż do pojawienia się ulicy Mokrej po prawej stronie- wtedy skręcić w tą ulicę i na pierwszym skrzyżowaniu tej ulicy z ulicą Mariacką skręcić w lewo, a potem na prawo w ulicę Dziana.

b)

Długość czerwonej trasy na mapie to 13,5 cm (odmierzamy ją, przykładając nitkę wzdłuż trasy i mierząc linijką długość tej nitki. Według skali na mapie 2 cm to 100 metrów, czyli 1 cm to 50 m. Trasa o długości 13,5 cm na mapie będzie więc w rzeczywistości 13,5 razy dłuższa niż 50 metrów.

`13,5*50 \ m=675 \ m`

Długość czerwonej trasy na mapie to 18 cm.Trasa o długości 18 cm na mapie będzie więc w rzeczywistości 18 razy dłuższa niż 50 metrów.

`18*50 \ m=900 \ m`