Matematyka

Autorzy:Barbara Dubiecka-Kruk, Piotr Piskorski, Anna Dubiecka, Ewa Malicka

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

W sklepie zmieszano 1 kg owocowych cukierków 4.71 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

Skoro zmieszano 1 kg owocowych cukierków i 2,5 kg mlecznych cukierków, obliczmy najpierw cenę całej tej mieszanki, czyli 3,5 kg cukierków.

Obliczmy koszt wrzuconych do mieszanki mlecznych cukierków:

`2,5*8,40 \ "zł"=21,00 \ "zł"` 

Wiemy, że cena za kilogram owocowych cukierków była 1,5 razy większa, wynosiła zatem:

`1,5*8,5 \ "zł"=12,60 \ "zł"`

Ponadto do mieszanki wrzucono właśnie 1 kg owocowych cukierków, stąd cena za 3,5 kg mieszanki wynosiła:

`21 \ "zł"+12,60 \ "zł"=32,60 \ "zł"`

Można obliczyć teraz cenę za 1 kg tej mieszanki, dzieląc cenę za 3,5 kg mieszanki na 3,5:

`32,6 \ "zł":3,5=326 \ "zł":35~~9,31 \ "zł"` 

 

 

Odpowiedź:

1 kg tej mieszanki powinien kosztować 9,31 zł.