Matematyka

Autorzy:Barbara Dubiecka-Kruk, Piotr Piskorski, Anna Dubiecka, Ewa Malicka

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Na szarlotkę potrzeba 1,25 kg słodkich 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

Na szarlotkę potrzeba 1,25 kg słodkich

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie

I sposób

Obliczmy ilość potrzebnych na szarlotkę kwaśnych jabłek:

`1,5*1, 25 \ kg= 1 1/2*1 1/4 \ kg=3/2*5/4 \ kg= 15/8 \ kg= 1 7/8 \ kg` 

Obliczmy łączną ilość potrzebnych jabłek:

`1 7/8 \ kg+1,25 \ kg \= \ 1 7/8 \ kg+1 1/4 \ kg \ = \ 1 7/8+ 1 2/8 \ kg \ = \ 2 9/8 \ kg \ = \ 3 1/8 \ kg`

Obliczmy cenę wszystkich jabłek:

`3 1/8*2,40 \ "zł"=3,125*2,40 \ "zł"=7,5 \ "zł" `

Jabłka na szarlotkę kosztują 7,5 zł.

II sposób

Obliczamy koszt jabłek słodkich:

`1,25*2,40 \ "zł"= 1 1/4*2 4/10 \ "zł"=strike5^1/strike4^1*strike24^6/strike10^2 \ "zł"=6/2 \ "zł"=3 \ "zł"` 

Obliczmy koszt jabłek kwaśnych:

`1,5*1,25*2,40 \ "zł"=1 1/2* 1 1/4*2 4/10 \ "zł"=3/2*5/4* 24/10 \ "zł"=strike15^3/strike8^1*strike24^3/strike10^2 \ "zł"=` 

`=9/2 \ "zł"=4 1/2 \ "zł"=4,5 \ "zł"`

 Łączny koszt jabłek:

`3 \ "zł"+4,5 \ "zł"=7,5 \ "zł"` 

Jabłka na szarlotkę kosztują 7,5 zł.