Matematyka

Autorzy:Aleksandra Ciszkowska, Alina Przychoda, Zygmunt Łaszczyk

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2012

Farba w pewnym sklepie jest sprzedawana 4.5 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

a)

I pojemnik- cena za litr:

`12,5 "zł": 0,75= 50/3 "zł"=16 2/3 "zł"`

II pojemnik- cena za 1 litr:

`30 "zł": 2= 30/2 "zł"= 15 "zł"`

III pojemnik- cena za 1 litr:

`80 "zł" : 5= 16 "zł"`

 

Najtańszy jest 1 litr farby w puszce 2-litrowej.

b)

`(5l +- 0,05l) : 5= 1l +- 0,01l`

c)

Cena 1 l farby w puszce 5 litrowej - 16 zł, cena za 1 l

Cena 1 l farby w puszce 5 litrowej w której jest minimalna ilość farby:

Minimalna ilość farby:

`5l- 0,05 l = 4,95 l`

Cena za litr, biorąc pod uwagę ilość farby w puszcze:

`4,95l :5= 16,(16) "zł"`

 

Błąd względny:

`(|16,(16)-16|)/16=(|0,(16)|)/16= 0,01=ul(ul(1%))`