Matematyka

Ciekawi Świata 5. Podręcznik cz. 2 (Podręcznik, Operon)

Prostopadłościan ma wymiary: 2cm 4.4 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

a=2cm

b=3,5cm

c=8cm

`P=2*(a*b+a*c+b*c)`

`P=2*(2cm*3,5cm+2cm*8cm+3,5*8cm)=2*(7cm^2+16cm^2+28cm^2)=2*51cm^2=102cm^2`

a) a=2cm+1,5cm=3,5cm

b=3,5cm+1,5cm=5cm

c=8cm+1,5cm=9,5cm

`P=2*(a*b+a*c+b*c)`

`P=2*(3,5cm*5cm+3,5cm*9,5cm+5cm*9,5cm)=2*(17,5cm^2+33,25cm^2+47,5cm^2)=2*98,25cm^2=196,5cm^2`

`196,5cm^2-102cm^2=94,5cm^2`

`"Odp: Pole jest większe o"\ 94,5\ "cm"^2`

b) `a=2*2cm=4cm`

`b=2*3,5cm=7cm`

`c=2*8cm=16cm`

`P=2*(a*b+a*c+b*c)`

`P=2*(4cm*7cm+4cm*16cm+7cm*16cm)=2*(28cm^2+64cm^2+112cm^2)=2*204cm^2=408cm^2`

`408cm^2-102cm^2=306cm^2`

`"Odp: Pole jest większe o"\ 306\ "cm"^2`

DYSKUSJA
Informacje
Ciekawi Świata 5. Podręcznik cz. 2
Autorzy: Bożena Kiljańska, Adam Konstantynowicz, Anna Konstantynowicz, Małgorzata Pająk
Wydawnictwo: Operon
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Przeliczanie jednostek – centymetry na metry i kilometry

W praktyce ważna jest umiejętność przeliczania 1 cm na planie lub mapie na ilość metrów lub kilometrów w terenie.

  • 1 m = 100 cm
  • 1 cm = 0,01 m
  • 1 km = 1000 m = 100000 cm
  • 1 m = 0,001 km
  • 1 cm = 0,00001 km

Przykłady na przeliczanie skali mapy:

  • skala 1:2000 mówi nam, że 1 cm na mapie to 2000 cm w rzeczywistości, czyli 20 m policzmy: 2000 cm = 2000•0,01= 20 m
  • skala 1:30000 mówi nam, że 1 cm na mapie to 30000 cm w rzeczywistości, czyli 300 m policzmy: 30000 cm = 30000•0,01= 300 m
  • skala 1:500000 mówi nam, że 1 cm na mapie to 500000 cm w rzeczywistości, czyli 5 km policzmy: 500000 cm = 500000•0,00001= 5 km
  • skala 1:1000000 mówi nam, że 1 cm na mapie to 1000000 cm w rzeczywistości, czyli 10 km policzmy: 1000000 cm = 1000000•0,00001= 10 km
Największy wspólny dzielnik (nwd)

Największy wspólny dzielnik (NWD) dwóch liczb naturalnych jest to największa liczba naturalna, która jest dzielnikiem każdej z tych liczb.

Przykłady:

  • Największy wspólny dzielnik liczb 6 i 9 to liczba 3.

    1. Wypiszmy dzielniki liczby 6: 1, 2, 3, 6;
    2. Wypiszmy dzielniki liczby 9: 1, 3, 9;
    3. Wśród dzielników wyżej wypisanych szukamy największej liczby, która jest zarówno dzielnikiem 6 i 9. Jest to 3.
  • Największy wspólny dzielnik liczb 12 i 20 to liczba 4.

    1. Wypiszmy dzielniki liczby 12: 1, 2, 3, 4, 6, 12;
    2. Wypiszmy dzielniki liczby 20: 1, 2, 4, 5, 10, 20;
    3. Wśród dzielników wyżej wypisanych szukamy największej liczby, która jest zarówno dzielnikiem 12 i 20. Jest to 4.
Zobacz także
Udostępnij zadanie