Konstrukcję ESTAR + GERUNDIO stosuje się, gdy jest mowa o czynnościach które są w trakcie, odbywają się w momencie mówienia, właśnie w tej chwili i są niezakończone lub gdy mówimy o aktualnych zajęciach, niekoniecznie odbywających się w tym momencie (np. realizacja jakiegoś kursu).
Konstrukcję SEGUIR + GERUNDIO stosuje się, gdy jest mowa o czynności którą wcześniej wykonywaliśmy i wykonujemy ją w dalszym ciągu - właśnie w tej chwili, a także gdy mówimy o zwyczajach jakie mieliśmy w przeszłości i są nadal aktualne.
Składają się z odmienionego czasownika estar / seguir oraz imiesłowu czynnego odmienianego czasownika, czyli gerundio.
Forma gerundio jest nieodmienna.
Formę regularną gerundio tworzymy zastępując końcówkę bezokolicznika (-AR, -ER, -IR) odmienianego czasownika końcówką -ANDO (dla I koniugacji, czyli -AR), lub -IENDO (dla II i III koniugacji, czyli -ER, -IR).
Niektóre czasowniki tworzą formę gerundio w sposób nieregularny z obocznościami w temacie czasownika lub zamieniając literę "-i" na "-y" w swojej końcówce. na przykład:
- leer (i:y)- leyendo
- dormir (o:u) - durmiendo
- decir (e:i) - diciendo
Rozwiązanie kolejno:
- Está estudiando (Uczy się języka angielskiego, żeby przygotować się do testu kwalifikacyjnego.)
- Está cuidando,
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Opracowania zadań z ponad 3000 podręczników – przygotowane przez nauczycieli
Ponad 100 kursów wideo do sprawdzianów, E8 i matury
Odrabiak Pro – interaktywna nauka z każdym szkolnym podręcznikiem
Gotowe notatki, tablice edukacyjne i sprawdziany
Arleta Piekarska
Nauczycielka języka hiszpańskiego
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

