🎓 Wyjaśnij, w jakich okolicznościach... - Zadanie 1: Historia 6 - strona 64
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Historia 6 (Podręcznik, MAC)
Klasa:
6 szkoły podstawowej
Strona 64

Wyjaśnij, w jakich okolicznościach...

1
 Zadanie

Wyjaśnij, w jakich okolicznościach Pomorze Gdańskie znalazło się w granicach Królestwa Polskiego. Jakie znaczenie dla gospodarki naszego państwa miało uzyskanie dostępu do Morza Bałtyckiego?

Rozwiązanie:

Pomorze Gdańskie znalazło się w granicach Królestwa Polskiego na pomocy drugiego pokoju toruńskiego z 1466 r., który kończył wojnę trzynastoletnią. W niej Królestwo Polskie pokonało Zakon Krzyżacki. 

Odzyskanie Pomorza Gdańskiego w XV w. wpłynęło na rozwój polskiej gospodarki, ożywiło handel. Po odzyskaniu przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego statki rzeczne bez przeszkód płynęły z południowej Polski do Gdańska. W wielu miastach położonych nad Wisłą wznoszono olbrzymie spichlerze (m.in. w Kazimierzu Dolnym). Państwo polsko - litewskie stało się głównym eksporterem zboża i drewna na Zachód Europy. Od 1466 r. Gdańsk stał się  polskim oknem na świat. Dzięki przywilejom nadanym miastu przez Kazimierza Jagiellończyka oraz zyskom z handlu - stał się lokalną potęgą polityczną oraz gospodarczą. W porcie gdańskim odbywało się około 80% wymiany polskich towarów z zagranicą.

Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria 6
Wydawnictwo:
MAC
Rok wydania:
2019
Autorzy:
Szymon Ciechanowski
ISBN:
9788381085311
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Cezary
1442

Nauczyciel

Absolwent historii na specjalności nauczycielskiej, szczególnie jestem zainteresowany czasami nowożytnymi i historią prawa miejskiego. Poza tym fan sportu szczególnie kalisteniki i piłki nożnej