Omów rozwój ruchu robotniczego - Zadanie 2: Zrozumieć przeszłość. Lata 1815-1939 - strona 43
Historia
Wybierz książkę

Omów rozwój ruchu robotniczego

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie
4
 Zadanie

Rozwój ruchu robotniczego w Wielkiej Brytanii - omówienie.

Szybki rozwój przemysłu w pierwszej połowie XIX w. spowodował wyraźny podział społeczeństwa na dwie grupy: zamożnych właścicieli fabryk (fabrykantów, kapitalistów) oraz (znacznie liczniejszą) ubogich robotników. Ludność wiejską przyciągały do miasta m.in. perspektywa większego zarobku oraz możliwość polepszenia warunków życia.

W okresie rewolucji przemysłowej robotnicy pracujący w fabrykach i kopalniach byli wyzyskiwani, pracowali czternaście lub nawet szesnaście godzin na dobę, w przegrzanych, dusznych, pełnych hałasu pomieszczeniach. Mieszkali w zatłoczonych przyfabrycznych dzielnicach w tragicznych warunkach higienicznych. Głodowe zarobki zmuszały robotników do posyłania do pracy swoich (nawet kilkuletnich) dzieci.

Z czasem, wśród rozgoryczonych robotników zaczęły wybuchać bunty oraz strajki. Do pierwszych wystąpień doszło w Wielkiej Brytanii. Robotnicy masowo zaprzestawali pracy. Ówczesne prawo zabraniało organizowania takich protestów, dlatego były one tłumione przez policję i wojsko. Najczęściej pracodawcy zwalniali wszystkich strajkujących, zatrudniając w ich miejsce nowych robotników. 

Robotnicy swoje rozgoryczenie kierowali również przeciwko maszynom, w których upatrywali źródło swojej biedy i bezrobocia. Uczestników tego ruchu nazwano luddystami (od prekursora Nedda Ludda). 

Z czasem rosnąca liczba protestów robotniczych wzbudziła niepokój brytyjskiego rządu. Strajki został wykorzystany przez partię wigów do walki z rządzącymi torysami. Brytyjscy parlamentarzyści zaczęli stopniowe uchwalanie ustaw regulujących zasady pracy najemnej. W pierwszej kolejności zakazano zatrudniania dzieci w kopalniach i określono maksymalny dzienny czas ich pracy w pozostałych zakładach. W 1824 r. brytyjski rząd uchwalił nowe prawo, zezwalające na zrzeszanie się robotników i zalegalizował ich organizacje, które stały się zalążkiem późniejszych związków zawodowych.

Walka o poprawę warunków pracy przyczyniła się do wzrostu świadomości społecznej i zakładania przez robotników organizacji walcząc o podstawowe prawa. W ten sposób powstał ruch robotniczy, będący zorganizowaną działalnością pracowników fabryk i zakładów dążących do uzyskania własnych praw.

DYSKUSJA
klasa:
II liceum
Informacje
Autorzy: Piotr Galik
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326727863
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

82325

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY4158ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA118WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE25KOMENTARZY
komentarze
... i185razy podziękowaliście
Autorom