Proces formowania się polskich władz na uchodźstwie
- 17/18 września 1939 r. - Prezydent Ignacy Mościcki, rząd z premierem gen. Felicjanem Sławojem - Składkowskim i Naczelny Wódz marsz. Edward Rydz - Śmigły przekroczyli granicę rumuńską i zostali internowani. Internowanie rządu spowodowało powołanie nowych władz Rzeczypospolitej w celu zachowania ciągłości państwa polskiego.
- 30 września 1939 r. - doszło do zaprzysiężenia nowego polskiego prezydenta - Władysława Raczkiewicza. Było to możliwe za względu na zapis w konstytucji kwietniowej, pozwalający urzędującemu prezydentowi wyznaczyć swojego zastępcę. W tym samym dniu nowy prezydent powierzył misję sformowania rządu gen. Władysławowi Sikorskiemu.
- Utworzony przez Władysława Sikorskiego rząd był gabinetem koalicyjnym, opierającym się na ugrupowaniach opozycji antysanacyjnej. Gen. Sikorski oprócz urzędu premiera i ministra spraw wojskowych, od listopada 1939 r. pełnił również funkcję Naczelnego Wodza i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
- Rząd RP na emigracji, z siedzibą w Angers, niemal natychmiast został uznany przez Francję i Wielką Brytanię, a także inne państwa zaprzyjaźnione.
- W grudniu 1939 r. - Prezydent Władysław Raczkiewicz powołał Radę Narodową Rzeczypospolitej Polskiej, która pełniła funkcję namiastki polskiego parlamentu i doradzała rządowi. W jej skład weszło 22 członków mianowanych przez prezydenta na wniosek premiera. Reprezentowali oni ugrupowania polityczne emigracji - PPS, SL, SP, SN sanację. Przewodniczącym Rady Narodowej został Ignacy Paderewski, a po jego śmierci Stanisław Grabski.
- W styczniu 1940 r. - podpisano polsko - francuski układ wojskowy, który przewidywał stworzenie stutysięcznej armii polskiej z własnym naczelnym dowództwem. Wiosną tego roku Polskie Siły Zbrojne we Francji liczyły prawie 85 tys. żołnierzy. Dalsze formowanie jednostek polskich zostało przerwane przez niemiecką agresję na zachód Europy. Mimo to, polscy żołnierze wzięli udział w walkach o utrzymanie niepodległości Norwegii i Francji.
- Na skutek klęski Francji w czerwcu 1940 r. prezydent, rząd polski oraz część sił zbrojnych ewakuowano do Wielkiej Brytanii.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

