🎓 Przedstaw rolę kardynałów de Richelieu - Zadanie 2: Zrozumieć przeszłość. Dzieje nowożytne. Po gimnazjum - strona 194
Historia
Zrozumieć przeszłość. Dzieje nowożytne. Po gimnazjum (Podręcznik, Nowa Era)

Przedstaw rolę kardynałów de Richelieu

1
 Zadanie

2
 Zadanie

4
 Zadanie

Rola kardynałów de Richelieu i Mazarina w dziejach Francji.

Kardynał Armand de Richelieu został powołany na stanowisko pierwszego ministra przez króla Francji - Ludwika XIII w 1624 r. Kardynał dbał o interesy państwa i za wszelką cenę dążył do wzmocnienia władzy monarchy. W krótkim czasie zreorganizował władzę państwową. Dążył do zlikwidowania niezależności hugenotów i ujarzmienia arystokracji. 

Przedstawicielom arystokracji zabroniono posiadania zamków obronnych - zezwolono jedynie na wznoszenie twierdz usytuowanych na pograniczu Francji. Rozbudowano flotę i armię. Bezwzględnie tłumiono zbrojne bunty arystokracji. Skazywano na śmierć nawet najbardziej utytułowanych. Po 14 miesięcznym oblężeniu twierdzy La Rochelle - doszczętnie zniszczono niezależność hugenotów.

W wyniku działań Richelieu znaczenie utraciły Stany Generalne oraz zgromadzenia poszczególnych prowincji. Ograniczono również uprawnienia samorządów miejskich. Duchowny kładł duży nacisk na rozwój gospodarczy państwa, promował handel, manufaktury i aktywność w koloniach, co przynosiło ogromne zyski skarbowi państwa. W okresie swoich rządów Richelieu stworzył podwaliny nowego systemu politycznego - absolutyzmu.

Rządy kardynała Julesa Mazarina rozpoczęły się w 1642 r. Duchowny zastąpił Armanda de Richelieu na stanowisku pierwszego ministra i stał się faktycznym kierownikiem polityki francuskiej, zwłaszcza w okresie małoletności Ludwika XIV, kiedy regencję sprawowała jego matka - Anna Austriaczka. 

W sprawach wewnętrznych kardynał dążył do utrwalenia absolutyzmu poprzez uzależnienie feudalnej arystokracji od władzy królewskiej. Na arenie międzynarodowej zmierzał do osłabienia Habsburgów i wzmocnienia pozycji Francji. W dużej mierze postawione cele zrealizował dzięki pokonaniu tzw. frondy książąt i frondy parlamentarnej oraz korzystnym układom pokojowym po wojnie trzydziestoletniej (pokój westfalski 1648 r. przyznawał Francji nabytki terytorialne oraz wysuwał ją na czoło państw europejskich. Za rządów Mazarina Francja pokonała m.in. Hiszpanię, uzyskując nabytki w południowych Niderlandach i północnej Katalonii.  

DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Paweł Klint, Piotr Galik
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326726767
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

91058

Nauczyciel

Wiedza
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3531ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA8434WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE520KOMENTARZY
komentarze
... i6728razy podziękowaliście
Autorom