Powrót Napoleona. Po powrocie z Elby do - Zadanie Tekst źródłowy: Wczoraj i dziś 7 - strona 17
Historia
Wybierz książkę

Powrót Napoleona. Po powrocie z Elby do

Tekst źródłowy
 Zadanie

1. Wymień argumenty, którymi posłużył się Napoleon, aby usprawiedliwić swój powrót i zachęcić Francuzów do walki z wrogami. 

Napoleon usprawiedliwiając swój powrót z wyspy Elby i zachęcając Francuzów do walki z wrogiem posłużył się następującymi argumentami:

- Na wygnaniu doszły go wiadomości o skargach i życzeniach obywateli, którzy chcieli jego powrotu . Napoleon przypomina więc, że to sam naród wybrał go kiedyś na cesarza i dzięki temu Francja była potęgą, dlatego trzeba wrócić do tych samych koncepcji.

- Wspomina wspaniałe zwycięstwa Francji nad wrogami, co stanowi argument przemawiający za tym, że tylko on jedyny potrafi tak zmobilizować i zorganizować sobie całe społeczeństwo, ale głównie wojsko, które będzie gotowe do najtrudniejszych wojen.

- Napoleon w swoich słowach jednoczy się z rodakami, mówi, że wszelka cześć i sławę, którą on zdobędzie zdobędą również wszyscy Ci, którzy się do niego dołączą. Mówi, że już po wyzwoleniu ojczyzny od obcych wpływów bohaterzy zyskają wieczną chwałę.

- Cesarz Francuzów powołał się na również na legalność ponownego przejęcia władzy. Cyt. Przyzywajcie na powrót przez was obrany rząd, jedynie legalny (...)

- Napoleon jako wódz Francuzów, został powołany na tron przez cały naród (wybór - zgodny z prawem). 

2. Podaj cele, jakie w odezwie stawiał Napoleon przed Francuzami.

- Napoleon Bonaparte wzywał do ostatecznej rozprawy z wojskami koalicji anty-napoleońskiej, zagrażającymi Francji. Odwoływał się do patriotyzmu i konieczności poświęcenia dla ojczyzny. Pragnął, aby jak najwięcej francuskich żołnierzy udzieliło mu wsparcia. Cyt. Wtedy będziecie mogli chlubić się Waszymi czynami. Wtedy staniecie się oswobodzicielami Waszej Ojczyzny! A gdy się zestarzejecie, otoczą Was współobywatele Wasi i będą oddawali hołd i ze czcią przysłuchiwali się Waszym opowiadaniom o Waszych czynach bohaterskich.

DYSKUSJA
opinia do zadania undefined
Nadia

1

5 października 2018
Dzięki za pomoc
komentarz do odpowiedzi undefined
Gość

1

21 czerwca 2018
dzięki wielki
komentarz do rozwiązania undefined
Zigi

2

1 listopada 2017
Dzięki!!!
opinia do rozwiązania undefined
Olga

1

14 października 2017
Dzięki!!!!
klasa:
7 szkoły podstawowej
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326731693
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

82330

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY5307ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA79WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE25KOMENTARZY
komentarze
... i177razy podziękowaliście
Autorom