🎓 Wyjaśnij, na czym polegał ustrój feudalny - Zadanie 1: Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum - strona 351
Historia
Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum (Podręcznik, Nowa Era)

Wyjaśnij, na czym polegał ustrój feudalny

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
5
 Zadanie
6
 Zadanie
351
 Zadanie
  • Feudalizm to system społeczno-gospodarczy rozpowszechniony w średniowieczu, oparty na własności ziemi. Wykształcił się w państwie Franków, a do XII w. rozpowszechnił się w całej Europie Zachodniej, po czym dotarł do Europy Wschodniej.

Król będący właścicielem ziemi nadawał ją za specjalne zasługi swoim urzędnikom jako lenno. Nadającego ziemię nazywano seniorem, a obdarowanego wasalem lub lennikiem. Wasale w zamian za ziemię przysięgali królowi posłuszeństwo, wierność oraz służbę wojskową. Mieli obowiązek stawić się w pełnym uzbrojeniu na każde wezwanie swojego seniora.

Wasale królewscy mogli dzielić swoje ziemie i oddawać je w dzierżawę. Zyskiwali w ten sposób własnych wasali, a sami stawali się dla nich seniorami. Wobec powszechnie obowiązującej zasady: "Wasal mojego wasala nie jest moim wasalem" - władza królewska stawała się coraz słabsza. Jedynym krajem, w którym nie obowiązywała ta reguła była Anglia.

Z nadaniem ziemi związany był ceremoniał nazywany hołdem lennym. Wasal przybywał na dwór swego pana, składał przysięgę wierności, którą przypieczętowywał pocałunek seniora i wasala - jako symbol pokoju.

W wyniku rozwoju stosunków feudalnych wykształciła się drabina społeczna - na szczycie której stał król jako najwyższy senior, a na samym dole chłopi pozbawieni prawa własności ziemi i zobowiązani płacić swym panom tzw. rentę feudalną.

DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

90779

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3538ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA9552WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE455KOMENTARZY
komentarze
... i6424razy podziękowaliście
Autorom