Jakie były reakcje Słowian na działalność Cyryla - Zadanie ?: Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze - strona 307
Historia
Wybierz książkę
Jakie były reakcje Słowian na działalność Cyryla 3.86 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Jakie były reakcje Słowian na działalność Cyryla

?
 Zadanie

Reakcje Słowian na działalność Cyryla i Metodego

Apostołom Słowian - św. Cyrylowi i Metodemu ludy słowiańskie zawdzięczają miejsce w chrześcijańskiej Europie. 

Dzięki misji świętych, Słowianie nie tylko przyjęli wiarę w Boga, ale zostali włączeni w krąg zachodniej cywilizacji łacińskiej. 

Obaj bracia od dzieciństwa mieli styczność z mową słowiańską i nauczyli się nią posługiwać . Odebrali staranne wykształcenie. Na prośbę władcy Państwa Wielkomorawskiego - Rościsława - zostali skierowani z misją do tego kraju. 

Konstantyn - Cyryl (profesor akademii w Konstantynopolu) na bazie alfabetu greckiego opracował alfabet staro-cerkiewno-słowiański (głagolicę). Wraz z Metodym dokonał również przekładu Pisma Świętego i ksiąg liturgicznych na język staro - cerkiewno - słowiański. 

Podczas misji, bracia napotkali wiele trudności. Czas nie sprzyjał głoszeniu Ewangelii. Rościsław prowadził bowiem ciągłe walki z sąsiadującymi Niemcami. Kiedy pozycja władcy osłabła (na skutek zabiegów duchowieństwa niemieckiego) ograniczono działalność misyjną Cyryla i Metodego. Misjonarzy skierowano do Panonii - kraju obejmującego głównie obszar dzisiejszej Słowacji, Chorwacji i Serbii. 

14 II 869 r. zmarł Cyryl (święty Kościoła katolickiego i prawosławnego). Po jego śmierci Metody kontynuował rozpoczęte dzieło. Przyjął sakrę biskupią i został arcybiskupem Moraw. Jego działalność misyjna ponownie spotkała się ze sprzeciwem niemieckiej hierarchii, uważającej Morawy za swoje „terytorium kanoniczne”. Metody został uwięziony i oskarżony o herezję. Papież Jan VIII  uznał nauki Metodego za prawowierne.
Metody zmarł w Rzymie. Jego oraz Cyryla relikwie znajdują się w Bazylice św. Klemensa. 

DYSKUSJA
opinia do rozwiązania undefined
Amanda

12 stycznia 2019
Dziękuję :)
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

77014

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY2157ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA467WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE137KOMENTARZY
komentarze
... i501razy podziękowaliście
Autorom