Wyobraź sobie, że w liście do swojej przyjaciółki - Zadanie 1: Historia III - strona 47
Historia
Wybierz książkę
Wyobraź sobie, że w liście do swojej przyjaciółki 4.17 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Historia

Wyobraź sobie, że w liście do swojej przyjaciółki

1
 Zadanie

2
 Zadanie

Spełnij prośbę Olivii. Tylko nie przepisuj podręcznika! Pisz od siebie - tak, jak się pisze do przyjaciółki.

Droga Olivio !

W moim liście postaram Ci się wszystko wytłumaczyć. W 1772, 1793 oraz 1795 roku mocarstwa ościenne: Rosja, Prusy i Austria dokonały rozbiorów Rzeczypospolitej. Państwo polsko - litewskie na 123 lata zniknęło z map Europy. 

W I rozbiorze, przeprowadzonym w 1772 roku Rosja zagarnęła następujące województwa: inflanckie, mścisławskie, część witebskiego oraz płockiego. Łącznie 92 tys. km2 i 1,3 mln ludności. Austria zaanektowała województwa: ruskie, bełskie, część krakowskiego i sandomierskiego. Łącznie 83 tys. km2 i 2,65 mln ludności. Prusy zajęły województwa: chełmińskie, malborskie, pomorskie, część inowrocławskiego i kaliskiego. Łącznie 36 tys. km2 i 580 tys. ludności. 

W II rozbiorze, dokonanym w 1793 roku brały udział tylko Prusy i Rosja, ponieważ Austria zajęta była wojną z Francją. Za późno zgłosiła swe pretensje i nie dostała nic. Prusy zajęły wówczas Wielkopolskę oraz Gdańsk i Toruń, natomiast Rosja - znaczne obszary Litwy, Ukrainy i Podola. 

III rozbiór przeprowadzono w 1795 r. po upadku powstania kościuszkowskiego. Zagarnięto pozostałe obszary. Rzeczpospolita przestała istnieć. 

Przyczyny upadku Rzeczypospolitej są złożone, nakładają się na nie m.in.: liberum veto, wolna elekcja, opieszałość w reformowaniu kraju, zbytnia uległość Stanisława Augusta Poniatowskiego wobec carycy Katarzyny II, ingerencja mocarstw ościennych w sprawy wewnętrzne naszego kraju oraz brak pomocy ze strony Zachodu.

Mam nadzieję, że rozjaśniłam Ci nieco problematykę rozbiorów. 

Łączę pozdrowienia,

XYZ

DYSKUSJA
klasa:
III gimnazjum
Informacje
Autorzy: Tomasz Małkowski
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
ISBN: 9788374202541
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

77014

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY2157ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA467WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE137KOMENTARZY
komentarze
... i497razy podziękowaliście
Autorom