Historia

Autorzy:Adam Kowal, Urszula Małek, Ewa Ciosek

Wydawnictwo:Nowa Era\ PWN

Rok wydania:2015

Przedstaw w punktach i krótko scharakteryzuj 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Przedstaw w punktach i krótko scharakteryzuj

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

Etapy wychowania chłopców w Sparcie:

  • Narodziny - ojciec zanosił nowonarodzonego syna przed starszyznę, która sprawdzała czy dziecko jest zdrowe i decydowała o jego dalszym losie. Jeśli było silne i zdrowe - pozostawiano je przy życiu, jeśli słabe i chorowite - porzucano. 
  • Do 6 r. życia - chłopców wychowywały matki, które przyzwyczajały ich do ciemności i samotności. Według opowieści Spartanie już w wieku niemowlęcym byli kąpani w wodzie górskich strumieni, dzięki czemu mieli stać się silni i zdrowi. 
  • Od 6 do 12 r. życia - chłopców przydzielano do drużyn, tak aby uczyli się żyć w grupie. Brali udział w zawodach i wspólnie bawili się w gry wojenne. Chłopców zachęcano do rywalizacji między sobą, wykazania się odwagą i dzielnością. W wychowaniu kładziono nacisk na wykształcenie karności i wytrwałości w trudach. 
  • 12 r. życia - chłopcy otrzymywali jedno odzienie na cały rok. Chodzili boso, nie dbali o swoje ciała. Ich skóra miała stwardnieć, tak by była bardziej odporna na ciosy. Pod okiem opiekunów uczestniczyli w szkoleniu wojskowym. Wieczorami śpiewali pieśni sławiące poległych w obronie ojczyzny wojowników. Uczono ich krótkiego, zwięzłego, ciętego i dowcipnego wypowiadania się (mowa lakoniczna). 
  • 20 r. życia - 20 - letni Spartanie rozpoczynali trwającą 10 lat służbę wojskową. 
  • 30 r. życia - po ukończeniu 30 lat, Spartanie opuszczali koszary. W razie wojny powoływano ich do wojska. Otrzymywali od państwa ziemię, uzyskiwali prawa polityczne, zakładali rodziny.