Historia

Czym jest historia? Wybierz jedną gazetę 4.5 gwiazdek na podstawie 6 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Czym jest historia? Wybierz jedną gazetę

1
 Zadanie

Zadania na 6
 Zadanie

PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIE POWYŻSZEGO ZADANIA.

a) Podaj tytuł, numer i wydawcę gazety

- Tytuł: "Gazeta Polska codziennie"

- Numer: 216 (1523), czwartek 15.09.2016 r. 

- Wydawca gazety: Redaktor Naczelny "Gazety Polskiej" - Tomasz Sakiewicz.

b) Napisz, jakim rodzajem źródła historycznego jest wybrana przez Ciebie gazeta

- Wybrana przeze mnie gazeta jest źródłem pisanym (prasa).

c) Które z opublikowanych informacji za 50 lat mogą być według Ciebie ważne dla historyka? Wybierz jedną informację, a następnie uzasadnij swój wybór dwoma argumentami

- Uważam, iż za 50 lat, ważne dla historyka mogą okazać się następujące artykuły opublikowane w przytoczonej powyżej gazecie:

 • "Przywrócić godność ofiarom" - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zająć się godnym upamiętnieniem ofiar z Lasu Szpęgawskiego (woj. pomorskie), gdzie Niemcy od połowy IX 1939 r. do końca II wojny światowej zamordowali 7 tys. mieszkańców Kociewa. Ofiarami terroru padli patrioci, działacze narodowi, nauczyciele, księża oraz przedstawiciele inteligencji.
 • "Zapomniana rocznica fikcji, czyli weryfikacji SB" - artykuł dotyczy rocznicy "fikcji", czyli 26 - lecia weryfikacji kadr dawnej Służby Bezpieczeństwa. Pozytywnie zweryfikowanym esbekom zapewniono w nowym systemie ciągłość pracy operacyjnej. Nie wyciągnięto konsekwencji. 
 • "Chińsko - rosyjskie gry wojenne" - do 19 września 2016 r. trwają największe w historii wspólne manewry wojskowe organizowane przez rządy Rosji i Chin. Moskwa i Pekin podkreślają, że ćwiczenia stanowią ostrzeżenie dla USA. 
DYSKUSJA
Informacje
Historia I
Autorzy: Adam Kowal, Urszula Małek, Ewa Ciosek
Wydawnictwo: Nowa Era\ PWN
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

 • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

 • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Kolejność wykonywania działań

Przy rozwiązywaniu bardziej skomplikowanego działania, najważniejsze jest zachowanie kolejności wykonywania działań.

Kolejność wykonywania działań:

 1. Wykonywanie działań w nawiasach;

 2. Potęgowanie i pierwiastkowanie;

 3. Mnożenie i dzielenie (jeżeli w działaniu występuje dzielenie lub zarówno mnożenie, jak i dzielenie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane od lewej do prawej strony).
  Przykład: $$16÷2•5=8•5=40$$;

 4. Dodawanie i odejmowanie (jeżeli w działaniu występuje odejmowanie lub zarówno dodawanie, jak i odejmowanie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane od lewej strony do prawej).
  Przykład: $$24 - 6 +2 = 18 + 2 = 20$$.

Przykład:

$$(45-9•3)-4=(45-27)-4=18-4=14 $$
 
Zobacz także
Udostępnij zadanie