🎓 Przeczytaj depeszę Józefa Piłsudskiego do przywódców - Zadanie Źródło 1 : Po prostu historia. Zakres podstawowy. Po gimnazjum - strona 35
Historia
Po prostu historia. Zakres podstawowy. Po gimnazjum (Podręcznik, WSiP)

Przeczytaj depeszę Józefa Piłsudskiego do przywódców

Źródło 1
 Zadanie

Źródło 2.
 Zadanie

1. O czym Józef Piłsudski informuje przywódców państw?

- Józef Piłsudski, jako Naczelny Wódz Armii Polskiej, informuje przywódców państw o istnieniu niepodległej Polski, obejmującej wszystkie ziemie, zjednoczone po okresie zaborów. Zaznacza, że brzemię zniewolenia nie pozwoliło Polakom wypowiedzieć się do tej pory swobodnie o swym losie. Marszałek wyraża wdzięczność krajom Ententy. Dzięki ich zwycięstwom na frontach I wojny światowej - istnieje dzisiaj wolna i suwerenna Rzeczpospolita. Odrodzone państwo polskie powstało z woli narodu. Na polskich ziemiach panuje ustrój demokratyczny - zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Ponadto Piłsudski zaznacza, że obejmuje komendę nad polską armią.

2. Jaki wizerunek Polski wyłania się z depeszy?

- Z powyższej depeszy wyłania się wizerunek silnej, niepodległej, suwerennej i demokratycznej Polski, której ustrój oparty jest na zasadach porządku i sprawiedliwości.

3. Wskaż najważniejsze fragmenty depeszy. Uzasadnij swój wybór. 

Najważniejsze fragmenty depeszy to:

  • Cyt. Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę ratyfikować (...) istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.
  • Cyt. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski (...)
  • Cyt. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej.

Piłsudski informuje mocarstwa o odrodzeniu państwa polskiego po 123 latach niewoli, zaznacza, że Rzeczpospolita będzie opierała się na ustroju demokratycznym. Podkreśla nienaruszalność polskich granic.

DYSKUSJA
opinia do zadania undefined
Borys

16 października 2018
Dziękuję!!!!
komentarz do odpowiedzi undefined
Alek

1

3 października 2017
Dzieki za pomoc!
opinia do odpowiedzi undefined
Stefan

1

25 września 2017
Dzięki :):)
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Rafał Dolecki, Krzysztof Gutowski, Jędrzej Smoleński
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
ISBN: 9788302126680
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

92471

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY4355ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA7369WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE457KOMENTARZY
komentarze
... i6284razy podziękowaliście
Autorom