Historia

Dokonaj analizy zestawienia sił walczących 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Dokonaj analizy zestawienia sił walczących

1
 Zadanie

A. Napisz, w jakiej kategorii uzbrojenia przewaga sił niemieckich nad polskimi była najbardziej widoczna

- Przewaga sił niemieckich nad polskimi była najbardziej widoczna w lotnictwie (Niemcy - 2000 samolotów; Polska - 400) oraz broni pancernej (Niemcy dysponowali 2800 czołgami, Polacy - 800). 

B. Wytłumacz, dlaczego istniały takie dysproporcje sił pomiędzy walczącymi siłami

- Po dojściu Hitlera do władzy obalono ograniczenia narzucone Niemcom przez postanowienia przyjęte w Wersalu. Fuhrer szybko przystąpił do militarnej odbudowy Rzeszy. Wojsko niemieckie ponownie zaczęło stacjonować w Nadrenii, rozpoczęto zbrojenia na ogromną skalę. Przystępując do wojny z Polską strona niemiecka wystawiła 1850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.

C. Wyjaśnij, dlaczego Hitler musiał jak najszybciej pokonać Polskę

- Niemiecki atak na Polskę nosił kryptonim "Fall Weiss". Według założeń niemieckiego sztabu - walki miały trwać nie dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ na dłuższe działania wojenne Niemcy nie byli przygotowani i brakowało im paliwa.

D. Na podstawie podręcznika oraz tabeli przedstaw powody i skutki szybkiego zajęcia Kresów Wschodnich przez ZSRR

- Wkroczenie oddziałów Armi Czerwonej do Polski (17 września 1939 r.) wywołało chaos w jednostkach polskich. Potęgowały go informacje rozpowszechniane przez część sowieckich dowódców, że ich celem jest wspólna walka z Niemcami. Polskie władze nie określiły wyraźnie ZSRR jako agresora. Naczelny wódz - wydał dyrektywę nakazującą unikania starć z Armią Czerwoną, chyba że podejmie ona próbę rozbrajania wojsk polskich. Wojsko Polskie nie stawiło zdecydowanego oporu. Do większych starć doszło jedynie pod Szackiem oraz podczas obrony Wilna i Grodna. 

E. Wyjaśnij, dlaczego wsparcie sił francuskich było konieczne dla skutecznej obrony Polski w 1939 r.

- Bez pomocy Francji Polska nie była w stanie przeciwstawić się niemieckiej i sowieckiej agresji. Polskie wojsko nie mogło odpierać jednocześnie ataków ze Wschodu i Zachodu. Ogromna przewaga militarna Niemców oraz zastosowana przez nich taktyka blitzkriegu zmusiły Polaków do wycofania się na wschód. Atak sowiecki, który rozpoczął się 17 września - oznaczał załamanie się koncepcji kontynuowania działań obronnych przez siły polskie.

DYSKUSJA
user avatar
Natalia

5 kwietnia 2018
dziena
user avatar
Nina

20 marca 2018
Dziękuję!!!!
user avatar
Mira

5 marca 2018
Dzieki za pomoc :)
klasa:
Informacje
Autorzy: Marcin Markowicz
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
ISBN: 9788302139987
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

61326

Nauczyciel

Wiedza
Prostokąt

Prostokąt to czworokąt, którego wszystkie kąty wewnętrzne są kątami prostymi.

Sąsiednimi bokami nazywamy te boki, które mają wspólny wierzchołek. W prostokącie każde dwa sąsiednie boki są prostopadłe.

Przeciwległymi bokami nazywamy te boki, które nie mają punktów wspólnych. W prostokącie przeciwległe boki są równoległe oraz mają równe długości.

Odcinki, które łączą dwa przeciwległe wierzchołki (czyli wierzchołki nie należące do jednego boku) nazywamy przekątnymi. Przekątne prostokąta mają równe długości oraz przecinają się w punkcie, który jest środkiem każdej przekątnej, to znaczy punkt ten dzieli przekątne na dwie równe części.

Wymiarami prostokąta nazywamy długości dwóch sąsiednich boków. Jeden bok nazywamy długością, a drugi szerokością prostokąta.
 

prostokat

Odejmowanie pisemne
 1. Zapisujemy odjemną, a pod nią odjemnik, wyrównując ich cyfry do prawej strony.

  odejmowanie1
   
 2. Odejmowanie prowadzimy od strony prawej do lewej. Najpierw odejmujemy jedności, w naszym przykładzie mamy 3 - 9. Jeśli jedności odjemnej są mniejsze od jedności odjemnika (a tak jest w naszym przykładzie), wtedy z dziesiątek przenosimy jedną (lub więcej) „dziesiątkę” do jedności i wykonujemy zwykłe odejmowanie.
  W naszym przykładzie wygląda to następująco: od 3 nie możemy odjąć 9, więc przenosimy (pożyczamy) jedną dziesiątkę z siedmiu dziesiątek i otrzymujemy 13 – 9 = 4, czyli pod cyframi jedności zapisujemy 4, a nad cyframi dziesiątek zapisujemy ilość dziesiątek które nam zostały czyli 6 (bo od siedmiu dziesiątek pożyczyliśmy jedną, czyli zostało nam sześć dziesiątek).

  odejmowanie2
   
 3. Odejmujemy dziesiątki, a następnie zapisujemy wynik pod cyframi dziesiątek. Gdy dziesiątki odjemnej są mniejsze od dziesiątek odjemnika, z setek przenosimy jedną (lub więcej) „setkę” do dziesiątek i wykonujemy zwykłe odejmowanie.
  W naszym przykładzie mamy: 6 – 6 = 0, czyli pod cyframi dziesiątek zapisujemy 0.

  odejmowanie2
   
 4. Odejmujemy setki, a następnie wynik zapisujemy pod cyframi setek. Gdy setki odjemnej są mniejsze od setek odjemnika, z tysięcy przenosimy jeden (lub więcej) „tysiąc” do setek i wykonujemy zwykłe odejmowanie.
  W naszym przykładzie mamy: 2 – 1 = 1, czyli pod cyframi setek zapisujemy 1.

  odejmowanie3
   
 5. W rezultacie opisanego postępowania otrzymujemy wynik odejmowania pisemnego. W naszym przykładzie różnicą liczb 273 i 169 jest liczba 104.


Dla utrwalenia przeanalizujmy jeszcze jeden przykład odejmowania pisemnego.

Wykonamy pisemnie odejmowanie: 4071 - 956.

 1. Zapisujemy odjemną, a pod nią odjemnik.

  odejmowanie11
   
 2. Odejmujemy jedności: od 1 nie możemy odjąć 6, więc pożyczamy jedną dziesiątkę z siedmiu i otrzymujemy 11 – 6 = 5, czyli pod cyframi jedności zapisujemy 5, natomiast nad cyframi dziesiątek wpisujemy 6 (bo od siedmiu dziesiątek pożyczyliśmy jedną, czyli zostaje sześć dziesiątek).

  odejmowanie12
   
 3. Odejmujemy dziesiątki: 6 – 5 = 1, czyli pod cyframi dziesiątek wpisujemy 1.

  odejmowanie13
   
 4. Odejmujemy setki: od 0 nie możemy odjąć 9, więc pożyczamy jeden tysiąc i rozmieniamy go na 10 setek (bo jeden tysiąc to dziesięć setek) i otrzymujemy 10 – 9 = 1, czyli pod cyframi setek wpisujemy 1, a nad cyframi tysięcy wpisujemy 3, bo tyle tysięcy zostało.

  odejmowanie14
   
 5. Odejmujemy tysiące: w naszym przykładzie mamy 3 – 0 = 3 i wynik zapisujemy pod cyframi tysięcy.

  odejmowanie15
   
 6. Wynik naszego odejmowania: 4071 – 956 = 3115.

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom