Historia

Autorzy:Marcin Markowicz

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2013

Mapa do lekcji 35. Zaznacz na mapie świata 4.2 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Mapa do lekcji 35. Zaznacz na mapie świata

Praca z mapą
 Zadanie

A. Wojna domowa w Rwandzie - toczyła się w latach 1990 - 1994 między rządem Juvenala Habyarimany a rebeliantami Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego (RFP). Przyczyną konfliktu były pogłębiające się od lat napięcia między plemionami Hutu i Tutsi. W 1994 r. doszło na obszarze Rwandy do jednej z największych masakr w dziejach. Mimo obecności wojskowej misji ONZ - bojówki z plemienia Hutu w ciągu trzech miesięcy zabiły ok. miliona ludzi z plemienia Tutsi. Z czasem, kilka milionów Hutu uciekło do sąsiednich krajów w obawie przed zemstą. Wojna domowa w Rwandzie oficjalnie zakończyła się porozumieniem z Aruszy, mimo to później rebelianci zajęli Kigali w 1994 r. Obozy dla uchodźców zostały zlikwidowane w 1996 r. Do dziś w Rwandzie na granicy z Demokratyczną Republiką Konga działają bojówki FLDR.

B. Wojna domowa w Kosowie - toczyła się w latach 1996 - 1999. Kosowo stanowiło prowincję ważną ze względów historycznych dla Serbów, a zamieszkałą w większości przez Albańczyków. W wyniku zniesienia przez Serbów autonomii prowincji i czystek etnicznych, mających na skutek "przywrócić Serbii Kosowo" powstała albańska partyzantka, pragnąca utworzenia niepodległego państwa, zamieszkanego przez kosowskich Albańczyków. Albańską ludność wsparły naloty NATO, dążące do zahamowania serbskich czystek etnicznych. Od 1999 r. w Kosowie stacjonują pokojowe siły ONZ, chroniące nielicznych pozostałych tam Serbów. Kosowo w 2008 r. ogłosiło niepodległość, uznaną przez kilkadziesiąt państw - w tym Polskę. Na terytorium Kosowa nadal stacjonują wojska ONZ. 

C. Wojna w Bośni i Hercegowinie - toczyła się w latach 1992 - 1995 i była najkrwawszym konfliktem zbrojnym w Europie od czasów zakończenia II wojny światowej. Przyczyną wojny były narastające od wielu lat antagonizmy narodowościowe na terenie Bośni. Stronami konfliktu byli: walczący o autonomię bośniaccy Serbowie oraz władze Bośni i Hercegowiny, na terenie której toczyły się główne walki. W wyniku działań wojennych, a przede wszystkim na skutek czystek etniczych zginęło od 97 do 100 tys. ludzi. Krwawa wojna zakończyła się pod naciskim Stanów Zjednoczych podpisaniem w XI 1995 r. pokoju w Dayton. Na jego mocy Bośnia stała się oficjalnie jednym państwem złożonym z trzech części: serbskiej, chorwackiej i bośniackiej.