Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Wytłumacz, dlaczego eksterminacja dotknęła 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Eksterminacja dotknęła najpierw polskie elity polityczne i intelektualne, ponieważ okupanci dążyli do złamania ducha walki wśród Polaków. Likwidacja polskiej inteligencji miała umożliwić hitlerowcom całkowite zdominowanie kraju i uczynienie z niego robotniczego zaplecza III Rzeszy. Adolf Hitler zaznaczał: "Tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone da się zepchnąć do roli niewolników". Od pierwszych dni II wojny światowej na zajętych terenach, Niemcy konsekwentnie realizowali akcję o kryptonimie "Intelligenzaktion" (Inteligencja).

"Polska warstwa przywódcza" była uważana przez Niemców za szczególnie groźną dla stabilności okupacyjnych rządów w Generalnym Gubernatorstwie. Przedstawicieli polskiej inteligencji: prawników, lekarzy, nauczycieli, księży, dziennikarzy, sportowców oraz wojskowych więziono, brutalnie przesłuchiwano, a następnie wywożono w odludne miejsca i rozstrzliwano. Masowe egzekucje odbywały się m.in. w Palmirach pod Warszawą, gdzie zginęło ok. 2 tys. osób, wśród nich m.in. marszałek sejmu Maciej Rataj oraz mistrz olimpijski Janusz Kusociński. 

Szacuje się, że od września 1939 r. do wiosny 1940 r. Niemcy zamordowali co najmniej 100 tys. polskich obywateli. Spośród nich blisko połowa została natychmiast eksterminowana, reszta zaś trafiła do obozów koncentracyjnych, gdzie ich szanse na przeżycie były bliskie zeru. 

Najgłośniejszą akcją przeprowadzoną w ramach "Intelligenzaktion" była operacja Sonderaktion Krakau, przeprowadzona 6 listopada 1939 r. W jej trakcie aresztowano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen ponad 180 profesorów krakowskich uczelni wyższych. 

Do dnia dzisiejszego wiele kontrowersji wzbudza wpółpraca sowiecko - niemiecka dotycząca eksterminacji polskiej inteligencji. Często zwraca się uwagę na zbieżność Akcji AB z mordem oficerów w Katyniu. Niestety, osoby odpowiedzialne za ludobójstwo nigdy nie spotkała kara. Tylko nieliczni sprawcy zostali osądzeni, większość realnych wykonawców zbrodni przeżyła wojnę i nigdy nie poniosła odpowiedzialności za swoje czyny.