Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Omów konflikty etniczne, do których doszło 4.55 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Rzeź Polaków na Wołyniu.

Konflikty etniczne, do ktorych doszło w czasie II wojny światowej, miały miejsce głównie na obszarze Kresów Wschodnich. Działalnością wsławiła się tam Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), która mordowała Polaków w bestialski sposób. Ukraińskich partyzantów nazywano również banderowcami - od nazwiska ich przywódcy Stefana Bandery, który głosił hasło: "Polacy za San". Głównym celem UPA było usunięcie przedstawicieli innych narodowości z terenów uznawanych przez nią za przynależne do Ukrainy. Na Wołyniu UPA zaczęła przeprowadzać czystki etniczne na początku 1943 r. Do najbardziej dramatycznych wydarzeń doszło w lipcu 1943 r. Ukraińcy nie oszczędzali nikogo - ginęły kobiety, dzieci i starcy. Ludobójstwo na Wołyniu rozgrywało się przy aprobacie Niemców, dla których konflikty wewnętrzne między różnymi narodowościami były bardzo korzystne. 

W wyniku działań UPA na Kresach Wschodnich zginęło łącznie ok. 100 tys. Polaków, a ok. 300 tys. zostało zmuszonych do ucieczki na zachód. 

Zobacz: E., W. Siemaszko "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 - 1945", Warszawa 2000.