Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Przedstaw przebieg walk w Afryce Północnej. 4.71 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Przedstaw przebieg walk w Afryce Północnej.

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie

Przebieg walk w Afryce Północnej.

Wraz z włączeniem się do wojny Włochów nastąpiło przeniesienie działań militarnych na kontynent afrykański. Wojska włoskie z terenów Etiopii i Libii zaatakowały brytyjskie Somalii, Kenię i Sudan, osiągając liczne sukcesy. Druga armia włoska dowodzona przez marsz. Rodolfo Grazaniego rozpoczęła 13 września 1940 r. ofensywę w Afryce Północnej i z terenów Libii dotarła do Egiptu. W grudniu 1940 r. po śmiałym ataku zmotoryzowanych oddziałów brytyjskich została pokonana pod Sidi Barrani i Bengazi. W styczniu 1941 r. Brytyjczycy wkroczyli do Cyrenajki oraz zajęli libijskie twierdze w Bardii i Tobruku. W lutym rozpoczęła się brytyjska ofensywa w Somalii i Etiopii. Do czerwca 1941 r. wojska angielskie zajęły całą Włoską Afrykę Wschodnią.

Klęski ponoszone przez Włochów na froncie afrykańskim zmusiły Hitlera do udzielenia pomocy nieudolnemu sojusznikowi. Do Afryki została wysłana specjalna jednostka niemiecka - Afrika Korps - dowodzona przez gen. Erwina Rommla. Podjęta przez Rommla, wspólnie z Włochami, ofensywa doprowadziła do odzyskania w kwietniu 1941 r. terenów Libii.

Walki toczone na Pustyni Libijskiej na przełomie 1941/1942 r. nie przyniosły rozstrzygnięć. Dopiero ofensywa Roomla przeprowadzona wiosną 1842 r. pozwoliła zdobyć Tobruk i dojść w czerwcu do El Alamein - egipskiego miasta, położonego ok. 80 km od Aleksandrii. Po uzupełnieniu zapasów, wojska niemiecko - włoskie kontynuowały ofensywę w kierunku Kanału Sueskiego. 

Nieskuteczność wojsk alianckich w Afryce Północnej spowodowała zmiany w ich dowództwie. Nowym dowódcą sił brytyjskich został gen. Bernard Montgomery. Skutecznie prowadzone przez niego działania pozwoliły pokonać Afrika Korps w 12-dniowej bitwie pod El Alamein (23 X - 4 XI 1942 r.). Pościg za wycofującymi się oddziałami Rommla pozwolił odzyskać Tobruk (XII 1942 r.) oraz Libię (1943 r.)

  • W czasie bitwy o Tobruk wsławiła sie Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego.