Historia

Wyjaśnij, czym był Holokaust. 4.83 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Holokaust - to nazwa określajaca zagładę Żydów realizowaną przez państwo niemieckie w czasie II wojny światowej. Proces ludobójstwa rozpoczął się w połowie 1941 r. i trwał ok. 40 miesięcy. Synonimem Holokaustu stosowanym przez niektórych Żydów jest słowo "Szoah", co w języku hebrajskim oznacza - "całkowitą zagładę". Holokaust ideologicznie podbudowany był teoriami o wyższości narodu niemieckiego nad innymi i uznaniu Żydów za podludzi. W styczniu 1942 r. przedstawiciele centralnych władz III Rzeszy podjęli decyzję o "ostatecznym rozwiązaniu" (Endlösung) sprawy żydowskiej, co w praktyce oznaczało akceptację tezy o całkowitej eksterminacji Żydów. Za realizację tej akcji odpowiedzialnym został dowódca SS Heinrich Himmler. W wyniku realizacji polityki eksterminacji Niemcy wymordowali 6 milionów Żydów w całej Europie, w tym ok. miliona dzieci. Do ludobójstwa Żydów przyczynili się również faszyści z innych krajów, państw wasalnych III Rzeszy - Chorwacji, Francji (rząd Vichy), Węgier, republik nadbałtyckich - Łotwy, Estonii i Litwy oraz niemieccy kolaboranci w innych krajach Europy.

DYSKUSJA
user profile image
Gość

0

2017-10-15
Dzieki za pomoc!
Informacje
Poznać przeszłość. Wiek XX. Zakres podstawowy.
Autorzy: Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

  • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

  • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Prostokąt

Prostokąt to czworokąt, którego wszystkie kąty wewnętrzne są kątami prostymi.

Sąsiednimi bokami nazywamy te boki, które mają wspólny wierzchołek. W prostokącie każde dwa sąsiednie boki są prostopadłe.

Przeciwległymi bokami nazywamy te boki, które nie mają punktów wspólnych. W prostokącie przeciwległe boki są równoległe oraz mają równą długość.

Odcinki, które łączą dwa przeciwległe wierzchołki (czyli wierzchołki nie należące do jednego boku) nazywamy przekątnymi. Przekątne prostokąta mają równe długości oraz przecinają się w punkcie, który jest środkiem każdej przekątnej, to znaczy punkt ten dzieli przekątne na połowy.

Wymiarami prostokąta nazywamy długości dwóch sąsiednich boków. Jeden bok nazywamy długością, a drugi szerokością prostokąta.
 

prostokat
Zobacz także
Udostępnij zadanie