- Kto decydował o losie spartańskiego noworodka? Jaka decyzja mogła zapaść?
- O losie spartańskiego noworodka decydowała rada starszych - geruzja. Jeśli niemowle było słabe, chude i niepełnosprawne kazano je odesłać do tak zwanych "Odłóg" - miejscowości pełnej górskich przepaści.
- Czym Spartanie uzasadniali okrucieństwo wobec niektórych niemowląt?
- Wszyscy Spartanie mieli zostać w przyszłości najodważniejszymi wojownikami w całej Helladzie. Przedstawiciele geruzji uważali, że dla państwa lepiej będzie, jeśli słabe dzieci zostaną zabite, ponieważ i tak nie będą mogły walczyć i ginąć za ojczyznę.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

