Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2014

Czasem wiadomości spadają jak grom z jasnego nieba. 4.55 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Czasem wiadomości spadają jak grom z jasnego nieba.

3
 Zadanie

Temat: Miejsca pamięci, które należy zobaczyć będąc w Polsce.

  • Zamek Królewski na Wawelu - zamek oraz katedra przypominają dawną świetlność Polski i jej potężnych władców. W podziemiach katedry znajdują się groby królów i wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Pamięć o ich dokonaniach stanowi element naszej tożsamości narodowej.
  • Auschwitz - Birkenau - to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady funkcjonujący w latach 1940-1945 na terenie miejscowości Oświęcim - Brzezinka. To jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie. W tych obozach  w czasie II wojny światowej zamordowano półtora miliona Żydów, Polaków, Romów a także Rosjan.
  • Zamek Królewski w Warszawie - był siedzibą naszych władców, sejmu i prezydentów II Rzeczypospolitej. Stał się miejscem wielu historycznych wydarzeń. Był budowany, przebudowywany i upiększany przez kilka stuleci. W czasie II wojny światowej został doszczętnie zniszczony. Odbudowano go w latach 1971-1988 wielkim wysiłkiem całego narodu. Dziś jest symbolem wspólnej historii Polaków i tego, że jako naród potrafimy się wydźwignąć z ruin i zniszczenia.