Historia

Rozwiąż rebusy i wyjaśnij znaczenie haseł. 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
 1. Szkoła podstawowa
 2. 5 Klasa
 3. Historia

Rozwiąż rebusy i wyjaśnij znaczenie haseł.

4
 Zadanie

4
 Zadanie

A. Tu wpisz rozwiązanie: Oświecenie

Wyjaśnienie: Oświecenie to okres w dziejach kultury europejskiej głoszący kult rozumu i nauki. W Rzeczpospolitej rozwijało się od połowy XVIII wieku. Ważnym mecenasem polskiego oświecenia był w król Stanisław August Poniatowski. Przejawami realizacji idei oświeceniowych były: przemiany ustrojowe (w tym zwłaszcza uchwalenie Konstytucji 3 maja), rozwój oświaty (powstanie Komisji Edukacji Narodowej, Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, powołanie Collegium Nobilium i Szkoły Rycerskiej), nauki (działalność braci Śniadeckich), literatury i publicystyki (czasopismo "Monitor"). W architekturze wpływ oświecenia widać np. w warszawskich Łazienkach, a w malarstwie - w obrazach Canaletta, Bocciarelliego czy Norblina.

B. Tu wpisz rozwiązanie: Klasycyzm

Wyjaśnienie: Klasycyzm to kierunek w kulturze i sztuce europejskiej nawiązujący do wzorów kultury antycznej. W dziełach tworzonych według zasad klasycyzmu wzorowano się na budowlach antycznych (powstawaływówczas liczne kopie rzymskiego Panteonu), stosowano tzw. klasyczne porządki architektoniczne oraz powielano pozy posągów i grup rzeźbiarskich. Modne stało się ukazywanie scen z mitologii i historii starożytnej. Przykładami budowli klasycystycznych w Warszawie są Łazienki Królewskie, Pałac Namiestnikowski, Belewder oraz Teatr Wielki z olbrzymią kolumnadą.

DYSKUSJA
user avatar
Halina

29 maja 2018
dzięki :):)
user avatar
Martyna

1

30 marca 2018
Dzieki za pomoc :)
user avatar
Gracjan

7 października 2017
dzięki :)
user avatar
Dominika

1

27 września 2017
Dzieki za pomoc :)
klasa:
Informacje
Autorzy: Lis Małgorzata
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

56155

Nauczyciel

Wiedza
Dodawanie pisemne

Krok po kroku jak wykonywać dodawanie pisemne:

 1. Składniki zapisujemy jeden pod drugim tak, by cyfry jedności tworzyły jedną kolumnę, cyfry dziesiątek – drugą, cyfry setek – trzecią, itd. (czyli cyfry liczb wyrównujemy do prawej strony), a następnie oddzielamy je poziomą kreską.

  dodawanie1
   
 2. Dodawanie prowadzimy od strony prawej do lewej. Najpierw dodajemy jedności, czyli ostatnie cyfry w dodawanych liczbach – w naszym przykładzie będzie to 9 i 3. Jeżeli uzyskana suma jest większa od 9, to w kolumnie jedności pod kreską piszemy cyfrę jedności tej sumy, a pozostałą cyfrę sumy przenosimy do kolumny dziesiątek.
  W naszym przykładzie mamy $$9 + 3 = 12$$, czyli w kolumnie jedności piszemy 2, a 1 przenosimy do kolumny dziesiątek.

  dodawanie2
   
 3. Następnie dodajemy dziesiątki naszych liczb wraz z cyfrą przeniesioną i postępujemy jak poprzednio, czyli jeśli uzyskana suma jest większa od 9, to w kolumnie dziesiątek piszemy cyfrę jedności tej sumy, a pozostałą cyfrę sumy przenosimy do kolumny setek.
  W naszym przykładzie otrzymamy: $$1 + 5 + 6 = 12$$, czyli w kolumnie dziesiątek piszemy 2, a 1 przenosimy do kolumny setek.

  dodawanie3
   
 4. Dodajemy cyfry setek wraz z cyfrą przeniesioną i wynik zapisujemy pod kreską.
  W naszym przykładzie mamy: $$1+2+1=4$$ i wynik ten wpisujemy pod cyframi setek.

  dodawanie4
   
 5. W rezultacie opisanego postępowania otrzymujemy wynik dodawania pisemnego.
  W naszym przykładzie sumą liczb 259 i 163 jest liczba 422.

Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom