Uwaga! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Uwaga! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

Uzasadnij, dlaczego ustrój XVI-wiecznej Rzeczypospolitej historycy skłonni są określać mianem demokracji szlacheckiej.
Historycy skłonni są określać ustrój XVI-wiecznej Rzeczypospolitej mianem demokracji szlacheckiej, ponieważ decydującą rolę w sprawach państwa odgrywała wówczas właśnie szlachta. Do ukształtowania się demokracji szlacheckiej doszło w związku z uzyskaniem przez tę grupę społęczną przywilejów, które zapewniały jej dominującą pozycję polityczną, wyłączność piastowania urzędów i godności w państwie, nietykalność osobistą i majątkową, monopol na posiadanie ziemi, uprawnienia podatkowe i celne. Jako klasa rządząca szlachta korzystała ze swych przywilejów, wpływając na wewnętrzną i zagraniczną politykę kraju. Wpływ na rozwój demokracji szlacheckiej miał także rozkwit gospodarki folwarczno - pańszczyźnianej, co wiązało się z ograniczeniem praw mieszczaństwa i zwiększeniem poddaństwa chłopów. Do największego rozkwitu demokracji szlacheckiej doszło za panowania ostatnich Jagiellonów. W XVII w. doszło do przewagi politycznej magnaterii i powstania oligarchii magnackiej, choć demokracja szlachecka utrzymywała się formalnie do upadku państwa w XVIII w. Przyczyniła się do pogłębienia słabości Rzeczpospolitej.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii