Uwaga! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Uwaga! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

Kosynierzy stanowili oddziały polskiej piechoty chłopskiej. Podstawą ich uzbrojenia były kosy osadzone na sztorc na drzewcu. Kosynierzy walczyli po raz pierwszy w powstaniu kościuszkowskim w 1794 roku, odnosząc sukcesy, np. w bitwie pod Racławicami.
Kosynierzy walczyli na zasadzie pospolitego ruszenia. Jednostki te, ze względu na improwizowany charakter walk, stosowały metody walki powstańczej i partyzanckiej. Dewizą kosynierów było hasło „Żywią i Bronią”, które umieszczano na powstańczych sztandarach.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii