Przywilej koszycki - uchwalony w 1374 roku w Koszycach przez Ludwika Węgierskiego, który pragnął zapewnić następstwo tronu swej córce. Wprowadzono jeden stały podatek (2 grosze z łanu chłopskiego), zwolniono szlachtę od pozostałych świadczeń a także od budowy i reperacji zamków, mostów, dróg i wałów. Król zobowiązał się do powierzania zamków i starostw Polakom, obiecał także wypłaty odszkodowań szlachcie za wyprawy wojenne poza granice kraju. - korzyści ekonomiczne.
Przywilej warcki - uchwalony w 1423 roku na zjeździe walnym Królestwa w Warcie, zatwierdzony przez Władysława Jagiełłę. Szlachta miała prawo usuwania "krnąbrnych sołtysów". Ograniczono możliwość przenoszenia się chłopów do miast. Wojewoda ustalał maksymalne ceny na towary w miastach - tzw. "taksty wojewodźińskie". Zagwarantowano równość wobec prawa całej szlachty, także magnaterii. - korzyści polityczne.
Zadanie premium
Pozostała część rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premium
Jedynie niewielka część zadań rozwiązanych przez naszych nauczycieli jest dostępna za darmo. Wykup konto Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu 🙂
Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.