Do kolejnych opisów należy dopisać następujące numery z mapy (w nawiasie przy numerze dopisano nazwę państwa):
A. Funkcjonują tam koleje dużych prędkości - TGV. 3 (Francja)
B. Prawie cała energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowniach wodnych. 1 (Norwegia)
C. Znajdowała się tam stolica Cesarstwa Rzymskiego. 5 (Włochy)
Wyjaśnienie:
A. Koleje dużych prędkości - TGV - są charakterystyczne dla Francji. Pociągi na trasach osiągają tam prędkości nawet rzędu 300 km/h. Francja na mapie została oznaczona numerem 3.
B. Największy udział elektrowni wodnych w produkcji energii elektrycznej ma Norwegia (oznaczona na mapie numerem 1). Na obszarze tego kraju obecne są Góry Skandynawskie, z których spływają liczne rzeki o sporych spadkach, a tym samym o dużym potencjale do wykorzystania w produkcji energii elektrycznej.
C. Stolica Cesarstwa Rzymskiego znajdowała się w Rzymie, a więc we Włoszech (na mapie kraj ten oznaczono numerem 5).
Pozostałymi numerami na mapie oznaczono Danię (numer 2), Hiszpanię (numer 4) oraz Grecję (6). Żaden z opisów nie pasuje do tych państw, więc nie zostały one w rozwiązaniu wykorzystane.
Damian Hełdak
Nauczyciel geografii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

