Klasa
3 szkoły ponadpodstawowej
Przedmiot
Geografia
Wybierz książkę
Geografia 3. Zakres rozszerzony, Podręcznik

Przykładowe rozwiązanie:

Polska położona jest na półkuli północnej i wschodniej, na kontynencie europejskim. Skrajne punkty Polski wyznaczone są przez równoleżniki: 49oN na południu oraz 54o50'N na północy oraz przez południki 14o07'E na zachodzie oraz 24o09'E na wschodzie. Położenie Polski ze względu na różne kryteria przedstawiono w poniższej tabeli:

Kryterium Cechy położenia Polski
Klimat Cały obszar Polski położony jest w strefie klimatu umiarkowanego odmiany ciepłej, typu przejściowego.
Wody

Zdecydowana większość obszaru Polski (ponad 99%) leży w zlewisku Morza Bałtyckiego, które wyznacza w naturalny sposób północną granicę naszego kraju. Tworzą je głównie dorzecza Wisły i Odry a także rzek pobrzeża Morza Bałtyckiego oraz Pregoły i Niemna.

Niewielkie obszary na południu kraju, w Sudetach, znajdują się w zlewisku Morza Czarnego i Północnego. Terytorium Polski rozciąga się między Odrą i Nysą Łużycką na zachodzie a Bugiem na wschodzie.

Ukształtowanie terenu Ze względu na ukształtowanie terenu obszar Polski znajduje się na obszarze aż trzech megaregionów - większość terytorium naszego kraju (zachodnia i środkowa część) leży na obszarze Pozaalpejskiej Europy Środkowej; północno-wschodnia i wschodnia część Polski znajduje się na Niżu Środkowoeuropejskim, a południe Polski - w Regionie Karpackim.

Komentarze