Klasa
2 szkoły ponadpodstawowej
Przedmiot
Geografia
Wybierz książkę
Geografia 2. Zakres rozszerzony, Podręcznik

Przykładowa odpowiedź:

Rycina I.1.7. przedstawia podział polityczny Europy w latach 1945-1989. W porównaniu z aktualnym podziałem politycznym widać wyraźnie, że zaszło kilka wyraźnych zmian. Przede wszystkim liczba państw w Europie Środkowej, Wschodniej oraz na Półwyspie Bałkańskim zwiększyła się. Przestały istnieć niektóre państwa (np. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Jugosławia, Czechosłowacja), pojawiło się za to wiele nowych państw. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w przypadku Europy Zachodniej oraz Półwyspu Skandynawskiego podział polityczny na obu mapach nie uległ większym zmianom.

 

Do przyczyn zmian na mapie politycznej Europy należy zaliczyć:

1. Zjednoczenie Niemiec w roku 1990 w wyniku czego dwa państwa - Republika Federalna Niemiec (RFN) oraz Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) połączyły się w jedno państwo niemieckie.

2. Rozpad ZSRR w roku 1991 w wyniku czego powstały w Europie takie państwa jak Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Ukraina, Białoruś, Mołdawia).

4. Rozpad Jugosławii od roku 1991 właściwie do dnia dzisiejszego, w wyniku którego powstały na Półwyspie Bałkańskim takie kraje jak Serbia, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna oraz Kosowo.

5. Rozpad Czechosłowacji w 1993 roku na Czechy i Słowację.

Komentarze