Klasa
1 szkoły ponadpodstawowej
Przedmiot
Geografia
Wybierz książkę
Geografia 1. Zakres rozszerzony, Podręcznik

Przykładowe rozwiązanie:

Zadanie rozwiązano w formie tabeli. W pierwszej kolumnie wpisano grupę źródeł informacji geograficznych, w drugiej ich przykłady a w trzeciej przykładowe jej zastosowanie (przydatność).

Grupa źródeł informacji geograficznej Przykład źródła informacji geograficznej Przykładowe zastosowanie
Badania terenowe Obserwacje Obserwacje skutków trzęsień ziemi pozwalają na wyciąganie wniosków (np. nowe rozwiązania w budownictwie), co pozwala zmniejszyć straty gospodarcze podczas kolejnych trzęsień ziemi.
Pomiary Pomiary meteorologiczne skoordynowane na całym świecie umożliwiają ocenę aktualnego stanu pogody na świecie i jej prognozowanie.
Wywiady, ankiety Pozwalają na przykład na ocenę stanu wiedzy ludności na temat wybranych zagrożeń ze strony środowiska przyrodniczego (np. powodzie, ruchy masowe) i dostosowanie oferty szkoleniowej i informacyjnej do stanu wiedzy ludności.
Materiały publikowane Plany, mapy, atlasy Mapy mają wiele praktycznych zastosowań. Dzięki nim możemy np. wybrać odpowiednie miejsce do lokalizacji firmy, zaplanować przebieg nowej drogi czy też odpowiednio przygotować wyjazd turystyczny i opracować trasę przejścia, np. po szlakach w Tatrach.
Książki, czasopisma, przewodniki Pozwalają nam poszerzać wiedzę o otaczającym świecie. Przewodniki są też bardzo ważnym źródłem informacji przed wyjazdem do kraju którego nie znamy - unikniemy wówczas wielu zagrożeń i niestosownych dla danej kultury zachowań, co z całą pewnością umili nam pobyt.
Roczniki statystyczne Są źródłem wielu danych liczbowych. Na ich podstawie demografowie mogą przykładowo przeanalizować zmiany liczby ludności w danym kraju, a jego władze przygotować odpowiednią, dostosowaną politykę socjalną.
Wykresy statystyczne Pozwalają zwizualizować dane statystyczne, co ułatwia ich analizę. Przykładowo wykresy z poziomem lesistości w Polsce według województw pozwalają na określenie, w których województwach wskaźnik jest najwyższy, a w których najniższy i podjąć odpowiednie działania na różnym szczeblu (gminnym, powiatowym, wojewódzkim czy nawet ogólnopolskim).
Multimedia Wszelkie informacje prezentowane w formach multimedialnych (np. filmy edukacyjne) pozwalają np. na zainteresowanie wiedzą najmłodszych, poszerzają też wiedzę o otaczającym nas świecie.
Źródła internetowe Elektroniczne bazy danych Pozwalają na szybki dostęp z komputera do wielu informacji, co ma niebagatelne znaczenie dla osób podejmujących decyzje np. w jednostkach samorządu terytorialnego. Przykładowo dane dotyczące liczby turystów w danym roku w konkretnej gminie pozwala sprawdzić, czy posiada ona odpowiednią ilość miejsc noclegowych czy też może trzeba zadbać o ich rozbudowę.
Encyklopedie internetowe To szybki (ale nie zawsze w pełni sprawdzony) sposób na poznanie znaczenia wielu nieznanych terminów, w tym z zakresu geografii, np. mogot, kaptaż czy soliflukcja.
Witryny miejscowości, gmin, regionów Umożliwiają zapoznanie się z wieloma informacjami na ich temat, np. poznanie historii, atrakcji turystycznych czy też możliwości inwestycyjnych na ich obszarze.
Komunikatory społecznościowe Wykorzystywane są do szybkiego przesyłania i wymiany informacji, znakomicie mogą być wykorzystywane przez osoby wykonujące badania terenowe i potrzebujące wsparcia (np. wiedzy) osoby przebywającej w innym miejscu. Pomagają usprawniać działania, służą też wymianie wiedzy.
Systemy informacji geograficznej Systemy nawigacji GPS Wyznaczają trasę przejazdu z jednego punktu do drugiego, często uwzględniając nawet poziom ruchu na drogach.
Zdjęcia satelitarne i lotnicze Wykorzystywane są do produkcji map. Odpowiednia obróbka zdjęć lotniczych pozwala na ocenę na przykład indeksu wegetacji, co pozwala na prognozę plonów i zbiorów poszczególnych roślin uprawnych.
Wizualizacje danych w programach GIS Wykorzystywane są często w opracowaniach naukowych, np. artykułach i monografiach.

 

Komentarze