1. Zdanie jest PRAWDZIWE, zjawisko samoindukcji polega na tym, że w zamkniętym obwodzie przewodzącym, w którym następuje zmiana prądu, indukuje się siła elektromotoryczna (SEM), która powoduje przepływ prądu samoindukcji. Zjawisko to wynika z prawa indukcji Faradaya i jest spowodowane zmianą strumienia magnetycznego powiązanego z tym obwodem.
2. Zdanie jest FAŁSZYWE, ponieważ współczynnik samoindukcji (indukcyjność) nie jest zależny od zmiany natężenia prądu, ani od zmiany strumienia magnetycznego w obwodzie. Indukcyjność jest właściwością obwodu, która opisuje jego zdolność do przeciwdziałania zmianom prądu płynącego w obwodzie przez samoindukcję i jest wprost proporcjonalna do strumienia magnetycznego wytworzonego przez prąd płynący w obwodzie dla danej wartości tego prądu.
3. Zdanie jest PRAWDZIWE, ponieważ siła elektromotoryczna samoindukcji (SEM) w obwodzie jest wprost proporcjonalna do szybkości zmian natężenia prądu w obwodzie. Zgodnie z prawem Lenza-Faradaya, SEM samoindukcji wynosi:
gdzie:
- SEM,
- indukcyjność,
- szybkość zmian natężenia prądu.
4. Zdanie jest FAŁSZYWE, ponieważ henr jest jednostką indukcyjności obwodu, w którym prąd o natężeniu 1 A wytwarza strumień magnetyczny o wartości 1 Wb.
Ewelina Wysopal
Nauczycielka fizyki
Zobacz lekcje, które wyjaśnią temat krok po kroku:
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

