[1]:

[2]:

Wyjaśnienie:
Kolory roztworów na fotografiach A i B, wskazują, że zaszła tam reakcja waliny z KOH w obecności fenoloftaleiny. Kolory roztworów na fotografiach C oraz D wskazują na reakcje waliny z HCl w obecności oranżu metylowego.
Aminokwasy występują w postaci anionów w roztworach, które mają większą wartość pH niż ich punkt izoelektryczny. Analogicznie przyjmują formę kationów w roztworach, w których wartość pH jest niższa od ich pI.
Dodatek waliny do roztworów bardzo alkalicznych będzie powodował obniżenie wartości pH roztworu, poprzez przebieg reakcji waliny z jonami OH- (reakcja 1).
Dodatek waliny do roztworów bardzo kwasowych będzie powodował natomiast podwyższenie wartości pH roztworu, poprzez przebieg reakcji waliny z jonami H3O+ (reakcja 2).
Kamil Kwiatkowski
Nauczyciel chemii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

