Poniżej przedstawiono wzory półstrukturalne alkoholi:

Wyjaśnienie:
Alkohol I-rzędowy to taki, w którym grupa –OH przyłączona jest do węgla połączonego z jednym atomem węgla, można je utlenić do aldehydów. Mowa o alkoholu Y (etanol).
W probówce II atomy chromu z dichromianu(VI) potasu (pomarańczowy roztwór) zredukowały się z VI na III stopień utlenienia (zielononiebieski roztwór). Zapach "młodego piwa" świadczy o obecności etanalu (aldehyd octowy).
Alkohol II-rzędowy to taki, w którym grupa –OH przyłączona jest do węgla połączonego z dwoma atomami węgla, można je utlenić do ketonów. Mowa o alkoholu Z (propan-2-ol).
W probówce III również nastąpiła zmiana barwy roztworu z pomarańczowej na zielononiebieską. W tym przypadku powstał aceton.
Alkohol III-rzędowy to taki, w którym grupa –OH przyłączona jest do węgla połączonego z trzema atomami węgla, nie ulegają reakcji utleniania. Mowa o alkoholu X (2-metylopropan-2-ol).
W probówce I reakcja nie zaszła.
Wiktor Krawczyk
Nauczyciel chemii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

