Rozwiązanie:
1. U pacjenta chorego na jaskrę wewnątrz gałki ocznej panuje duże ciśnienie, dlatego nie podaje się atropiny, która mogłaby jeszcze bardziej podnieść ciśnienie i w konsekwencji uszkodzić nerw wzrokowy.
2. A. tęczówka B. soczewka C. siatkówka D. naczyniówka
3.
| 1. | Barwnik obecny w czopkach składa się z witaminy A oraz białka, natomiast w pręcikach obecne są trzy różne barwniki. | P | F |
| 2. | Promieniowanie świetlne wnikające do oka wywołuje reakcje fotochemiczne w czopkach i pręcikach. | P | F |
| 3. | Największe zagęszczenie czopków występuje w dołku środkowym (w centrum plamki żółtej) na siatkówce oka. | P | F |
Wyjaśnienie:
1. Barwnik obecny w pręcikach składa się z witaminy A oraz białka, natomiast w trzech różnych rodzajach czopków obecne są trzy różne barwniki (w zależności od rodzaju białka).
Monika Śliwa
Nauczycielka biologii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

