Opisz zaburzenia procesów łaknienia. 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
 1. Liceum
 2. 2 Klasa
 3. Biologia

Do najczęściej występujących zaburzeń procesów łaknienia zalicza się anoreksję oraz bulimię. Anoreksja, nazywana inaczej jadłowstrętem psychicznym to zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi i lękiem przed przybraniem na wadze. Dotyczy głównie młodych osób, a szczególnie dziewcząt w okresie dojrzewania. Anoreksja, oprócz szybkiej utraty masy ciała, objawia się także innymi zaburzeniami fizjologicznymi. Najczęściej są to: zahamowanie mięsiączkowania, naprzemienne zaparcia i biegunki, obniżenie odporności. Przyczyny anoreksji są z reguły bardziej złożone niż chęć utraty wagi i dotyczą najczęściej sfery rodzinnej. Bulimia, czyli żarłoczność czy wilczy głód polega na naprzemiennie występujących napadach obżarstwa i zachowaniach prowadzących do utraty wagi. Po spożyciu dużych ilości pokarmu w bardzo krótkim czasie pacjenci wywołują wymioty, stosują środki przeczyszczające, przeprowadzają głodówki lub wykonują bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne. Bulimia ma podłoże psychiczne i podobnie jak anoreksja występuje u osób młodych, w tym częściej u osób płci żeńskiej. Napady bulimiczne z czasem stają się dla pacjentów sposobem na odreagowanie różnych sytuacji. 

DYSKUSJA
Informacje
Biologia na czasie 2. Zakres rozszerzony
Autorzy: Franciszek Dubert, Ryszard Kozik, Stanisław Krawczyk
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

1261

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Ułamki właściwe i niewłaściwe
 1. Ułamek właściwy – ułamek, którego licznik jest mniejszy od mianownika. Ułamek właściwy ma zawsze wartość mniejszą od 1.
  Przykłady: $$3/8$$, $${23}/{36}$$, $$1/4$$, $$0/5$$.
   

 2. Ułamek niewłaściwy – ułamek, którego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika. Ułamek niewłaściwy ma zawsze wartość większą od 1.
  Przykłady: $${15}/7$$, $$3/1$$, $${129}/5$$, $${10}/5$$.
   

Zobacz także
Udostępnij zadanie