Biologia na czasie 2. Zakres rozszerzony (Podręcznik, Nowa Era)

Wyjaśnij znaczenie wody i składników mineralnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 4.64 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Liceum
  2. 2 Klasa
  3. Biologia

Wyjaśnij znaczenie wody i składników mineralnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie
6
 Zadanie

Woda jest niewątpliwie niezbędnym do życia związkiem chemicznym. Większa część organizmu składa się z wody, w przypadku człowieka ten cudowny płyn stanowi 60-70% wagi całego ciała. Znaczenie wody jest zatem ogromne. Przede wszystkim wchodzi w skład cytoplazmy - woda odpowiada 60-90% masy komórki. Na terenie cytoplazmy zachodzą liczne procesy biochemiczne, oznacza to, że woda jest środowiskiem przebiegu tych reakcji. Woda jest bezpośrednim substratem tylko w kilku reakcjach np. hydrolizy czy oddychania komórkowego. Również osocze krwi jest złożone w dużej mierze z wody - a jego funkcją jest transport cząsteczek niezbędnych komórkom krwi np. substancje pokarmowe. Ponadto woda jest rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, np. niektórych witamin, które sa konieczne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Woda bierze także udział w trawieniu i transporcie zbędnych substancji do płuc i nerek. Woda posiada specyficzne właściwości, które warunkują odpowiednią temperaturę ciała. Dzięki wysokiej pojemności cieplnej i dobremu przewodnictwu cieplnemu ogranicza akumulację energii cieplnej, a dzięki wysokiemu ciepłu parowania chroni organizm przed przegrzaniem. Woda bierze także udział w termoregulacji, jako składnik potu oraz krwi. Krążenie krwi i limfy w naczyniach włosowatych ułatwione jest przez duże napięcie powierzchniowe wody. 

 

 

Jeśli chodzi o znaczenie soli mineralnych to pełnią one głównie funkcje regulacyjne, ale także budulcowe. Składniki mineralne regulują funkcjonowanie organizmu. Ich funkcje to między innymi: przewodzenie impulsów nerwowych, udział w krzepnięciu krwi, wpływ na ciśnienie osmotyczne, polaryzację komórek i przepuszczalność błon komórkowych oraz pH środowiska wewnętrznego. Do makroelementów zalicza się np. wapń, który jest składnikiem kości i zębów. Wapń jest niezbędny, aby tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana mogła prawidłowo funkcjonować, czyli kurczyć się. Podobne zadanie spełnia magnez, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni - również serca, a ponad to bierze udział w przemianach cukrów i witaminy C. Mikroelementy, wchodzące w skład organizmu człowieka to: żelazo - składnik hemoglobiny, która dzięki niemu może transportować tlen, jod - odpowiedzialny za procesy wzrostowe i rozwój oraz fluor, które spełnia swoją rolę  poprzez wzmacnianie kości i zębów (zapobiega rozwojowi próchnicy).

DYSKUSJA
user profile image
Eliza

19 października 2017
dzieki!!!!
user profile image
Jan

3 października 2017
Dzięki za pomoc
Informacje
Biologia na czasie 2. Zakres rozszerzony
Autorzy: Franciszek Dubert, Ryszard Kozik, Stanisław Krawczyk
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

12191

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Pole powierzchni prostopadłościanu

Pole powierzchni prostopadłościanu to suma pól wszystkich jego ścian.

$$P_p$$ -> pole powierzchni

Pole powierzchni prostopadłościanu
 

Każdy prostopadłościan ma 3 pary takich samych ścian.

Pole powierzchni oblicza się z poniższego wzoru, gdzie $$P_1$$, $$P_2$$ i $$P_3$$ to pola ścian prostopadłościanu.

$$P_p=2•P_1+2•P_2+2•P_3$$

Wzór na pole powierzchni prostopadłościanu możemy zapisać w następującej postaci:
$$P_p = 2•a•b + 2•b•c + 2•a•c$$ (a,b,c - wymiary prostopadłościanu)
 

  Zapamiętaj

Sześcian ma sześć jednakowych ścian, więc pole jego powierzchni oblicza się ze wzoru: $$P_p=6•P$$, gdzie P oznacza pole jednej ściany tego sześcianu. Natomiast wzór na pole powierzchni sześcianu możemy zapisać w następującej postaci: $$P_p = 6•a•a = 6•a^2$$ (a - bok sześcianu).

Zobacz także
Udostępnij zadanie