Autorzy:A.Bazyluk, J.Chodnicki, M.Dąbrowski, A.Fryska, E.Łakoma, A.Pfeiffer, P.Piskorski, W.Zawadowski, H.Sienkiewicz
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2014
Ustalcie, w którym opakowaniu towar jest droższy4.57 gwiazdek na podstawie 14 opinii

Ustalcie, w którym opakowaniu towar jest droższy

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie

a) 

 

`500 : 250 * 1,32 zł = 2 * 1,32zł = 2,64zł `

2,64 zł > 2,49 zł 

Odp : Margaryna jest droższa w opakowaniu 250g 

b) 

 

`100 : 25 *1,99 zł = 4*(2zł - 0,01zł) = 4*2zł - 4*0,01zl = 8zł - 0,04 zł = 7,96 zł `

7,96 zł > 6,65zł 

Odp : Towar jest droższy w opakowaniu po 25 torebek 

c)

`450 : 300  *2,86 zł =`  `450/300* 2,86zl = 3/2*2,86zl = 1 1/2*2,86zl = 1,5*2,86zl ` =`1*2,86zl + 0,5*2,86 zl = 2,86zl + 1,43zl = 4,29 zl` ` `

4,29 > 3,99 zl 

Odp  : Ciastka są droższe w opakowaniu 300g 

d) 

`350/200*1,20zl = 7/4*1,20 zl = 1 3/4*1,20zl = ` `1 75/100 * 1,20 zl = 1,75 *1,20 zl = ` `1*1,20zl + 0,75*1,20zl = 1,20zl + 0,90zl = 2,10 zl ` 

2,10 = 2,10 

Odp : Majonez kosztuje tyle samo w obydwu opakowaniach 

e) 

`50/40 *4,28zl = 5/4*4,28zl = 1 1/4 *4,28 zl = 1 25/100 *4,28zl = ` `1,25 *4,28zl = 1*4,28zl + 0,25*4,28zl = 4,28zl + 1,07zl = 5,35zl` 

5,35 zl < 5,65 zl 

Odp : Herbata jest droższa w opakowaniu 50 torebek 

f) 

`500/150 *0,93 = 10/3*93/100 zl = 31/10zl = 3 1/10 zl = 3 10/100 zl = 3,10zl` 

3,10 zl > 2,60 zl 

Odp : Jogurt jest droższy w opakowaniu 150g