Autorzy:Podobińska Barbara, Przetacznik-Dąbrowa Teresa
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2013
Zakupiono 10 kg czereśni dwóch gatunków: tańszych po 6 zł za 1 kg i droższych po 9 zł za 1 kg4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Zakupiono 10 kg czereśni dwóch gatunków: tańszych po 6 zł za 1 kg i droższych po 9 zł za 1 kg

10Zadanie
11Zadanie
12Zadanie
13Zadanie
14Zadanie
15Zadanie
16Zadanie
17Zadanie
18Zadanie
19Zadanie
20Zadanie

x - ilość kg tańszych czereśni

y - ilość kg droższych czereśni

Z warunków zadania otrzymujemy układ równań:

`x+y=10`

`x*6=9*y`

Weźmy y = 10 - x z pierwszego równania i podstawmy do drugiego:

`6x=9(10-x)`

`6x=90-9x`

`15x=90`

`x=6`

`y=4`

Odpowiedź:

Kupiono 6 kg czereśni tańszych i 4 kg czereśni droższych.