Autorzy:Praca zbiorowa
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2015
Zmieszano dwa gatunki cukierków w cenie 24 zł i 15 zł 4.17 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Obliczmy cenę jaką zapłacilibyśmy za 9 kg uzyskanej mieszanki:

`9*20 \ "zł"=180 \ "zł"` 

Obliczmy, ile zapłacilibyśmy za 9 kg samych tańszych cukierków:

`9*15 \ "zł"=135 \ "zł"` 

Obliczmy, o ile jest to więcej od 180 zł i o ile każdy kupiony kilogram cukierków po 24 zł jest droższy od kilograma cukierków po 15 zł:

`180 \ "zł"-135 \ "zł"=45 \ "zł"` 

`24 \ "zł"-15 \ "zł"=9 \ "zł"` 

Każdy kilogram cukierków po 24 zł (za kilogram) jest o 9 zł droższy od kilograma cukierków po 15  zł (za kilogram). Obliczając, ile razy ta różnica w cenie mieści się w 45 zł, czyli w różnicy pomiędzy kosztem 9 kg mieszanki a 9 kg tańszych cukierków obliczymy, ile kilogramów droższych cukierków dodano do mieszanki.

`45 \ "zł":9 \ "zł"=5` 

Ponieważ do mieszanki dodano 5 kg droższych cukierków, a cała mieszanka ważyła 9 kg, to tańszych cukierków dodano:

`9 \ "kg"-5 \ "kg"=4 \ "kg"` 

 

Odpowiedź:

Zmieszano 4 kg tańszych cukierków i 5 kg droższych cukierków.