Autorzy:Adam Makowski, Tomasz Masłowski, Anna Toruńska
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2015
Na pewnej stacji benzynowej 106 zł 4.86 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Skoro za 106 zł można kupić 20 l benzyny, to możemy obliczyć, ile kosztuje 1 litr benzyny:

`106\ "zł":20=106/20\ "zł"=53/10\ "zł"=5,30\ "zł"` 

 

Cena spadła o 30 gr, czyli jeden litr benzyny kosztuje teraz:

`5,30\ "zł"-0,30\ "zł"=5\ "zł"` 

 

 

Obliczamy, ile litrów benzyny po 5 zł za litr można kupić za 106 zł:

`106:5=21 1/5=21 2/10=21,2\ l` 

 

Obliczamy, o ile to litrów więcej niż poprzednio: 

`21,2\ l-20\ l=1,2\ l` 

Odpowiedź:

Po obniżce za tą samą kwotę można kupić o 1,2 l więcej benzyny niż poprzednio.