Autorzy:Praca zbiorowa
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2016
Jakie zalety mają opisane trzy ... 4.5 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Jakie zalety mają opisane trzy ...

4Zadanie
5Zadanie
6Zadanie
7Zadanie
8Zadanie

a) Wadą metody Jacka jest to, że przybliżona kwota jest mniejsza od kwoty rzeczywistej, więc może się okazać, że zabraknie nam pieniędzy. 
Przykład:
Jacek chce przeznaczyć 15 zł za zakupy. Obliczył, że jego zakupy będą kosztować ponad 14 zł. Nie jest jednak pewny, czy będą one kosztować mniej niż 15 zł, gdyż jego przybliżenia nie są zbyt dokładne. Przy kasie okazało się, że koszt zakupów to 15 zł 60 gr, czyli Jackowi zabrakło pieniędzy. 

Zaletą metody Basi jest to, że np. robiąc zakupy w sklepie możemy mieć pewność, że nie zabraknie jej pieniędzy, tylko zawsze otrzymamy jakąś resztę. 

Wadą tej metody jest to, że kupimy mniej produktów, gdyż przybliżona kwota jest wyższa od rzeczywistej. 
Przykład:
Basia chce przeznaczyć na zakupy 15 zł. Obliczyła ona, że koszt jej zakupów to mniej niż 15 zł. Przy kasie okazało się, że dokładny koszt to 13 zł 15 gr. Kasia otrzyma więc resztę. Gdyby znała dokładniejszy koszt zakupów mogłaby kupić np. jeszcze jeden baton lub napój. 


Zaletą metody Krzysia jest to, że może być on spokojny, że pieniędzy mu nie zabraknie i kupi maskymalną liczbę produktów. Nie otrzyma on tak dużej reszty, za którą mógłby kupić dodatkowy produkt. 
Przykład:
Krzyś chce przeznaczyć na zakupy 15 zł. Obliczył, że koszt jego zakupów to mniej więcej 15 zł. 
Przy kasie okazało się, że koszt wynosi 14 zł 85 gr. Krzysiowi wystraczyło więc pieniędzy i kupił możliwie najwięcej rzeczy ile mógł.